عملیات آمریکا علیه کارتل های مواد مخدر مکزیک

Image caption آمریکا به مکزیک قول داده است که به این کشور برای مبارزه با کارتل ها کمک کند

دولت آمریکا می گوید عملیات گسترده ای را علیه گروه های قاچاق مواد مخدر که بین این کشور و مکزیک فعالیت می کنند انجام داده است.

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا پنجشنبه ۱۰ ژوئن اعلام کرد این عملیات حدود ۲۲ ماه پیش آغاز شد و در مجموع به بازداشت بیش از ۲۲۶۰ نفر منجر شده است.

ماموران فدرال در آخرین بخش از این عملیات بیش از ۴۰۰ نفر را در ۱۶ ایالت دستگیر کرده اند.

محور این عملیات ایالت های جنوبی و جنوب غربی آمریکا که به مکزیک نزدیکند بود.

وزیر دادگستری آمریکا هدف اصلی این عملیات را جلوگیری از ورود مواد مخدر از مکزیک به آمریکا و نیز قطع جریان وجه نقد و اسلحه از ایالات متحده به مکزیک اعلام کرد.

به گفته او، نیروهای امنیتی علاوه بر ضبط ۱۵۰ میلیون دلار وجه نقد، بیش از دو تن کوکائین، ۶۲ تن ماریجوانا و نیم تن ماده مخدر مت آنفیتامین را ضبط کرده اند.

آمریکا بر این باور است کارتل های مواد مخدر مکزیک از سال ۲۰۰۸ فعالیت خود را در ایالات متحده افزایش داده و میزان تولید هروئین را دو برابر کرده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، در ماه مارس امسال قول حمایت گسترده تر از مکزیک در مبارزه با کارتل های مواد مخدر را داد.

دولت آمریکا متعهد شده است که برای کاستن از میزان تقاضا برای مواد اعتیادآور و جریان وجه نقد و سلاح به مکزیک بیشتر تلاش کند.

دولت مکزیک نیز از حدود چهارسال برای مبارزه با کارتل های مواد مخدر به ارتش متوسل شده است.

از سال ۲۰۰۶ میلادی که فیلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک مبارزه با کارتل ها را افزایش داده، حداقل ۲۲ هزار نفر در این کشور جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط