ترکیه فاصله گرفتن از غرب را رد کرد

Image caption نخست وزیر ترکیه به شدت از اسرائیل انتقاد کرده است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، این نظر که ترکیه در روابط استراتژیک خود، از غرب فاصله گرفته و به سمت کشورهای اسلامی سوق یافته را رد کرده است.

دولت آقای اردوغان پنجشنبه (۱۰ ژوئن) بطور اصولی موافقت کرد که با سه کشور همسایه - اردن، سوریه و لبنان - منطقه تجاری آزاد ایجاد کند.

وی همچنین گفت که از "مقاصد پنهانی" برخی کشورهای اروپایی درباره موضوع ورود ترکیه به اتحادیه اروپا آگاه است، اما همچنان برای ورود به این اتحادیه مصمم است.

آلمان و فرانسه می گویند ترکیه بدلیل ساختار سیاسی و مساله قبرس، آمادگی پیوستن به اتحادیه اروپا را ندارد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، چهارشنبه "بی اعتنایی" اتحادیه اروپا را یکی از دلایل سوق یافتن ترکیه طی سال های اخیر به سمت کشورهای اسلامی دانست.

وزیر دفاع آمریکا گفته بود که امتناع اتحادیه اروپا از قبول عضویت ترکیه تا حدی باعث شده است که این کشور سیاست خارجی خود را تغییر دهد و روابطش با اسرائیل نیز رو به وخامت بگذارد.

این تنش در پی حمله اخیر اسرائیل به کشتی های ترکیه حامل کمک های بشردوستانه برای غزه بوجود آمد. هشت شهروند ترکیه در آن حمله کشته شدند.

ترکیه که تنها کشور مسلمان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و پیش از این متحد اصلی اسرائیل در منطقه محسوب می شده، سفیر خود را از اسرائیل فراخوانده و مانورهای نظامی مشترک با اسرائیل را نیز لغو کرده است.

ترکیه می گوید روابط اقتصادی و نظامی خود با اسرائیل را به حداقل ممکن خواهد رساند.

از سال ۲۰۰۵ که مذاکرات اروپایی در مورد عضویت ترکیه آغاز شد، ترکیه فقط موفق شده است دوازده شرط از ۳۵ شرط تعیین شده برای عضویت در اتحادیه اروپا را تکمیل کند.

مطالب مرتبط