آمریکا بی پی را متهم به 'بی صداقتی' کرد

نانسی پلوسی
Image caption نانسی پلوسی می گوید بی پی برآورد صحیحی از توانایی های خود ارائه نکرد

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شرکت نفتی بی پی را متهم کرد در مراحل اولیه ماجرای نشت نفت در خلیج مکزیک صادقانه رفتار نکرده است.

خانم پلوسی که در کاخ سفید با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت روشن است که بی پی اطلاعات صادقانه ای درباره توانایی فناوری خود برای مقابله با این نشت نفتی و نیز قابلیت پاکسازی مناطق آلوده به واشنگتن ارائه نکرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه با بازماندگان 11 نفری که در جریان انفجار این سکوی نفتی کشته شدند دیدار کرد.

در همین حال ارزش سهام شرکت بی پی در بورس لندن به پایین ترین حد خود از سال 1997 تاکنون رسید.

سرمایه گذاران نگرانند که آمریکا جریمه های سنگینی علیه بی پی اعمال کند.

دادستان آمریکا گفته است این کشور مبلغی برای پاکسازی مناطق آلوده پرداخت نمی کند.

اریک هولدر به خبرنگاران واشنگتن گفت بی پی مسئول کلیه خسارات است.

از سوی دیگر باراک اوباما گفته است بی پی با پرداخت سریع غرامت به بازرگانان و افرادی که زندگیشان در اثر این نشت نفتی مختل شده موافقت کرده است.

در حالیکه برخی در بریتانیا نگران افزایش احساسات ضد بریتانیایی در آمریکا هستند، وزارت خارجه آمریکا گفته است این نشت نفتی اثری در روابط واشنگتن با "نزدیک ترین متحد خود" نخواهد گذاشت.

سکوی نفتی "دیپواتر هورایزن" در 20 آوریل گذشته در نزدیکی سواحل ایالت لوئیزیانا در جریان حفاری منفجر و طی آن 11 نفر کشته شدند.

باراک اوباما می گوید با رهبران کنگره توافق کرده قوانین موجود شود تا حقوق قربانیان نشت نفتی خلیج مکزیک تامین شود.

آقای اوباما افزود خانم پلوسی با پیشنهاد تعلیق پرداخت سود سهام شرکت بی پی و مشروط کردن آن به پرداخت غرامت به قربانیان موافقت کرده است.

مطالب مرتبط