روسیه به تقاضای کمک قرقیزستان پاسخ منفی داد

آتش سوزی در اوش
Image caption ازبک ها می گویند قرقیزها خانه های آنان را آتش می‌زنند

درپی درخواست قرقیزستان از روسیه برای ارسال نیرو به قرقیزستان جهت کمک به پایان درگیری ها در شهر اوش، روسیه گفته است در حال حاضر برنامه فوری برای اعزام سربازانش به قرقیزستان ندارد.

در همین حال درگیری بین ازبک ها و قرقیزها در شهر اوش، که دومین شهر بزرگ قرقیزستان است ادامه دارد و هزاران ازبک در حال فرار از این شهر هستند.

خبرنگار بی بی سی در شهر اوش می گوید فراریان که قصد عبور از مرز و پناهنده شدن به ازبکستان را دارند می‌گویند قرقیزها خانه های آنان را آتش زده اند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید دولت ازبکستان مرز خود با قرقیزستان را بسته و مانع ورود پناهجویان به خاک ازبکستان می شود.

روز گذشته 11 ژوئن، دولت قرقیزستان اعلام کرد که به دلیل ادامه نا آرامی در جنوب این کشور، در شهر اوش و مناطق مجاور آن، وضعیت فوق العاده اعلام می کند.

این شهر و حومه آن در روزهای اخیر صحنه درگیری خونین بین گروه های رقیب قومی و سیاسی بوده است.

از هنگام برکناری قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری سابق قرقیزستان در ماه آوریل گذشته، تا کنون 50 نفر در جریان درگیری ها کشته و بیش از 600 نفر مجروح شده اند.

در سال 1990 در جریان زد و خورد بین قرقیزها و گروه های ازبک تبار در شهر اوش، صدها نفر کشته شدند.

روسیه و آمریکا که دارای پایگاه نظامی در قرقیزستان هستند، ناآرامی های اخیر را از نزدیک تحت نظر دارند.

Image caption دولت انتظار دارد اعلام حکومت نظامی به نا آرامیهای اخیر پایان دهد

پیشینه ناآرامی روزهای اخیر به نزاع بین گروه های قومی قرقیز و ازبک ساکن منطقه باز می گردد که در خلال چند هفته اخیر به طور پراکنده ادامه داشت و در هفته گذشته شدت یافت.

اگرچه این دو گروه قومی، دارای اختلافات قدیمی و ریشه دار هستند، اما سقوط دولت قربان بیک باقی یف، زمینه برخوردهای خشونت آمیز دو طرف را فراهم کرد.

قرقیزهای ساکن منطقه که معتقدند در زمان حکومت آقای باقی یف، ازبک ها از امتیازات خاصی برخوردار بوده اند، این گروه قومی را به طرفداری از رئیس جمهوری سابق متهم می کنند.

در مقابل، ازبک ها نگران فشار دولت جدید و محرومیت از امکاناتی هستند که در دوره حکومت سابق به دست آورده اند.

مطالب مرتبط