اوباما: انتقاد از بی پی ارتباطی با هویت ملی ندارد

Image caption گارد ساحلی آمریکا از استراتژی بی پی برای مهار نشت نفت انتقاد کرده است

باراک اوباما در گفتگو با دیوید کامرون گفته است انتقاد آمریکا از شرکت بریتانیایی بی پی بر سر نشت نفت در خلیج مکزیک "ارتباطی با هویت ملی" ندارد.

در این مکالمه تلفنی نیم ساعته بین رهبران آمریکا و بریتانیا، آقای اوباما گفت بی پی یک شرکت چند ملیتی است و واشنگتن قصد ندارد آن را تضعیف کند.

نخست وزیر بریتانیا نیز از خسارات محیط زیستی این نشت نفتی ابراز تاسف کرد.

بدنبال انتقادات باراک اوباما از بی پی، برخی بازرگانان بریتانیایی مقام های آمریکایی را متهم به ضدیت با بریتانیا کرده اند.

رابرت پستون دبیر اقتصادی بی بی سی می گوید بی پی احتمالا در مقابل فشارهای آمریکا تسلیم می شود و پرداخت 1/8 میلیارد پوند سود سه ماهه اخیر به سهامداران را تعلیق می کند.

باراک اوباما که اخیرا با خانواده های یازده قربانی انفجار سکوی نفتی در خلیج مکزیک دیدار کرد گفت بی پی باید فورا به بازماندگان این حادثه غرامت بدهد.

سکوی نفتی "دیپواتر هورایزن" در ۲۰ آوریل گذشته در نزدیکی سواحل ایالت لوئیزیانا در جریان حفاری منفجر و طی آن ۱۱ نفر کشته شدند.

بر اساس تحقیق سازمان بررسی زمین شناسی آمریکا تا پیش از عملیات مهار که سرانجام توانست بخش عمده ای از نشت نفت را کنترل کند، روزانه بین بیست تا چهل هزار بشکه نفت وارد خلیج مکزیک شده است.

این در حالیست که بی پی ابتدا اعلام کرده بود روزانه حدود پنج هزار بشکه نفت به خلیج مکزیک می ریزد.

گارد ساحلی آمریکا طی نامه ای به بی پی که روز شنبه منتشر شد از استراتژی این شرکت انتقاد کرد و با استناد به نتایج تحقیق یاد شده خواستار تقویت عملیات مهار نشت نفتی طی دو روز آینده شد.

مدیران شرکت بی پی قرار است روز دوشنبه جلسه ای برای بررسی راه های مقابله با این نشت نفتی تشکیل دهند.

ارزش سهام شرکت بی پی طی روزهای اخیر به شدت افت کرده است.

مقام های آمریکایی گفته اند این شرکت باید کلیه خسارات ناشی از این نشت نفتی را بپردازد.

مطالب مرتبط