تحولات گسترده در وزارت دفاع بریتانیا

مارشال جاک استیراپ
Image caption منتقدان آقای استیراپ او را با ناکامی های دولت پیشین بریتانیا در افغانستان که تحت تسلط حزب کارگر بود، مرتبط می دانند

دولت بریتانیا در چارچوب بازنگری استراتژی این کشور در افغانستان، تصمیم به جایگزینی بلندپایه ترین نظامی ارتش بریتانیا گرفته است.

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا می گوید مارشال هوایی جاک استیراپ طی سه یا چهار ماه آینده از سمت خود به عنوان رئیس ستاد نیروهای مسلح بریتانیا کناره گیری می کند.

دوره ریاست آقای استیراپ در آوریل سال 2011 پایان می یافت اما با تصمیم دولت بریتانیا، او چند ماه پیش از موعد، از سمت خود کناره گیری می کند. او از سال 2006 در این سمت حضور داشته است.

منتقدان آقای استیراپ او را با ناکامی های دولت سابق بریتانیا ( که تحت تسلط حزب کارگر بود) در افغانستان مرتبط می دانند.

در ادامه تغییر و تحولات در وزارت دفاع بریتانیا، سر بیل جفری، بلندپایه ترین مقام غیر نظامی این وزارتخانه نیز پائیز امسال کناره گیری می کند. او مدیر کل اداری (غیر نظامی) ستاد نیروهای مسلح بریتانیا است.

هر دو فرد یاد شده با حزب کارگر که در انتخابات اخیر سراسری بریتانیا شکست خورد، ارتباط نزدیکی داشتند.

وزیر دفاع بریتانیا به روزنامه ساندی تایمز گفته است که می خواهد "بهترین افراد در سمت های مناسب قرار داشته باشند."

قرار است تا پائیز امسال، سیاست های بریتانیا در جنگ افغانستان بازنگری شود و استراتژی جدید تدوین شود.

آقای فاکس در بیانیه ای گفته است این دو فرد، مشتاق بودند تا در سمت های خود برای کمک به انتقال قدرت به دولت جدید باقی بمانند.

منتقدان، آقای استیراپ را که یک خلبان هواپیمای جنگی بوده، متهم می کنند که اقدامات لازم برای کمک به نیروهای بریتانیا در افغانستان انجام نداده است.

مطالب مرتبط