سفر وزیر دفاع اسرائیل به فرانسه لغو شد

Image caption عکس آرشیوی - اهود باراک و فرمانده نیروی دریایی اسرائیل در یک کنفرانس خبری مشترک بعد از حمله به مرمره آبی

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، سفر خود را به پاریس، پایتخت فرانسه، لغو کرده و گفته است تا تشکیل کمیته ای تحقیقاتی در مورد حمله به کاروان دریایی عازم نوار غزه، از اسرائیل خارج نمی شود.

قرار بود آقای باراک از نمایشگاه تجهیزات نظامی (Eurosatory)، در پاریس دیدن و با مقام های عالی رتبه فرانسه نیز ملاقات کند.

ارتش اسرائیل هفته پیش تحقیقاتی داخلی را در باره این حمله که منجر به کشته شدن 9 تن از فعالان صلح شد، آغاز کرد. قرار است نتیجه این تحقیقات تا اوایل ماه ژوئیه اعلام شود.

همچنین قرار است دولت اسرائیل در کنار تحقیق ارتش، بزودی کمیته ای دیگر را تشکیل می دهد تا تحقیقی کلی تر را در همین مورد انجام دهد. گفتگو با آمریکا در باره روش و دستور کار این کمیته هنوز هم جریان دارد.

البته اسرائیل گفته است که حاضر نیست با تحقیقات مستقل بین المللی در این زمینه همکاری کند.

در همین حال، بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، گروه های طرفدار فلسطینیان تهدید کرده بودند به دنبال بازداشت وزیر دفاع اسرائیل در فرانسه هستند.

فعالان صلح طرفدار فلسطینیان پیش از این هم تلاش کرده بودند بر اساس حق قانونی همگانی، در اروپا برای آقای باراک و سایر مقام های اسرائیلی حکم جلب بگیرند.

بنا به این اصل، افرادی که ظن می رود دست به جنایات جنگی زده اند، در کشورهایی که ارتباط مستقیم با این جرایم نداشته اند قابل پیگرد قانونی هستند.

عملیات کماندویی نظامیان اسرائیل در تاریخ 31 ماه مه علیه مرمره آبی، یکی از شش کشتی حامل کمک های بشردوستانه برای مردم غزه، انجام گرفت.

این عملیات مرگ بار انتقادات جهانی را در پی داشت و باعث تیرگی روابط میان ترکیه و اسرائیل شد. هشت تن از کشته شدگان اهل ترکیه بودند و نفر نهم نیز آمریکایی ترکیه ای تبار بود.

مطالب مرتبط