کناره گیری مقام ارشد نهاد ناظر بر هزینه های پارلمانی در بریتانیا

پارلمان بریتانیا
Image caption از اواخر دوره قبل پارلمان بریتانیا موضوع هزینه های غیرقانونی بعضی نمایندگان پارلمان موجب خشم مالیات دهندگان در این کشور شده است.

مقام ارشد نهاد ناظر بر هزینه های اعضای پارلمان بریتانیا، از مقام خود استعفا کرده و دلیل این اقدام را "حفظ سلامت و درایت" خود اعلام کرده است.

به گزارش روزنامه "میل آن ساندی"، نایجل گودینگ بعد از مشاجره با اعضای پارلمان از مقام خود به عنوان مدیر موقت "نهاد مستقل نظارت بر موازین پارلمانی" (ISPA) کناره گرفت.

آقای گودینگ در گفتگویی با این روزنامه دلیل کناره گیری خود سه ماه زودتر از موعد مقرر را استراحت بیان کرده است که "به شدت" به آن نیاز داشته است.

البته نایجل گودینگ کناره گیری از این مقام را با نارضایتی عده ای از نمایندگان پارلمان از تغییرات جدید در سیستم نظارتی بی ارتباط دانست.

آقای گودینگ به روزنامه میل آن ساندی گفت:"من به خاطر حفظ سلامت و درایت خود از این کار کناره می گیرم. ادامه کار در این نهاد در سه ماه آینده به من پیشنهاد شد، اما احساس کردم خسته تر از آن هستم که بخواهم ادامه دهم. بسیار به استراحت نیاز دارم و تصمیم گرفته ام که کمی استراحت کنم."

قوانین جدید برای نظارت بر هزینه های اعضای پارلمان که در اواخر دوره کاری پارلمان قبلی وضع شدند، در پارلمان کنونی اعمال می شوند.

قوانین جدید به دنبال رسوایی مالی عده ای از نمایندگان پارلمان بریتانیا و پس از انجام تحقیقات مستقل در بخش های مختلف پارلمان وضع شده اند.

واکنش اعضای پارلمان

با این حال از زمان آغاز به کار نهاد ناظر بر هزینه های پارلمانی، این نهاد با واکنش برخی از اعضای پارلمان بریتانیا مواجه شده که ادعا می کنند قوانین جدید بسیار پیچیده و سخت گیرانه است.

به دنبال شکایت اعضای پارلمان در مورد عدم دریافت بودجه کافی برای پرداخت هزینه تجهیزات اداری، لوازم تحریر، رفت و آمد و اقامت در هتل، ماه گذشته این نهاد موافقت کرد که برای تامین این هزینه ها، مبلغ چهار هزار پوند وجه نقد پیش پرداخت کند.

برخی دیگر از اعضای پارلمان بر این باورند که هم اکنون بودجه سالانه صد و ده هزار پوند برای هریک از نمایندگان بسیار کم است چرا که سهم بیمه بازنشستگی اعضای پارلمان، یه جای آنکه از یک صندوق مرکزی پرداخت شود، باید توسط خود آنها پرداخت شود.

پل فارلی، یکی از اعضای پارلمان از حزب کارگر، دو هفته پیش در گفتگو با آقای گودینگ، سیستم جدید را "ماقبل تاریخ، غیر حرفه ای، متناقض و بیش از حد بروکراتیک" توصیف کرد.

او گفت: "گذار از سیستم قدیمی به سیستم جدید بسیار بد مدیریت شد و وقت بسیاری از مردم را تلف کرد".

آقای فارلی در ادامه گفت: "من به یکی از اعضای پارلمان برخورد کردم که به خاطر این جریانات نزدیک بود دچار اختلالات عصبی شود."

انتصاب موقت

آقای گودینگ تصدیق کرد که نهاد ناظر جدید یک "محیط کاری پر چالش" است.

او در ادامه گفت: "من چندین سال به عنوان داور آماتور فوتبال کار کردم. آنچه در زمین فوتبال می شنیدم بسیار بدتر از چیزهایی بود که در وست مینیستر شنیدم. بی صبرانه منتظر زمانی هستم که بتوانم چند هفته ای استراحت کنم و مسابقات جام جهانی را تماشا کنم."

یک سخنگوی نهاد نظارتی پارلمان در مورد کناره گیری آقای گودینگ گفت:"نایجل یک مسئول موقت بود و برای نظارت بر عملیات از زمان طرح ریزی تا زمان اجرای آن منصوب شد که این کار را به پایان رسانده است و حالا او قصد دارد کار خود را تغییر دهد."

مطالب مرتبط