آمریکا: بی پی صندوق ویژه ای برای پرداخت خسارت ایجاد کند

نشت نفت
Image caption این حادثه خسارت زیادی به صنایعی نظیر ماهیگیری و گردشگری برخی ایالت ها زده است

باراک اوباما در یک پیام تلویزیونی از شرکت بی پی می خواهد صندوق ویژه ای برای پرداخت خسارات ناشی از نشت نفت در خلیج مکزیک ایجاد و گروه مستقلی را مسئول نظارت بر آن کند.

با ادامه نشت نفت، رئیس جمهوری آمریکا زیر فشار فزاینده ناظران و رسانه های آمریکایی است و متهم به سوء تدبیر در برخورد با شرکت بی پی شده است.

اما مشاورین کاخ سفید می گویند باراک اوباما قصد دارد در اقدامی کم سابقه سه شنبه شب در مهمترین زمان شبکه های تلویزیونی آمریکا ظاهر شود و از بی پی بخواهد صندوق ویژه ای برای پرداخت غرامت به خسارت دیدگان این نشت نفتی تشکیل دهد.

دوید اکسلراد مشاور رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در شبکه تلویزیونی ان بی سی با اظهار این مطلب گفت آٍقای اوباما همچنین خواستار تشکیل یک گروه مستقل برای اطمینان از عادلانه بودن روند پرداخت این غرامت به شهروندان و بازرگانان آسیب دیده آمریکایی می شود.

وی گفت: "هدف ما بیش از آنکه مربوط به سود پرداختی بی پی به سهامدارانش باشد این است که اطمینان حاصل کنیم آنها پولی برای مردم خلیج (مکزیک) کنار می گذارند. ما نمی خواهیم در مسئولیت های قانونی آنها دخالت کنیم، اما باید مطمئن شویم به مسئولیت خود در قبال مردم خلیج عمل می کنند."

سکوی نفتی "دیپواتر هورایزن" در ۲۰ آوریل گذشته در نزدیکی سواحل ایالت لوئیزیانا در جریان حفاری منفجر و طی آن ۱۱ نفر کشته شدند.

این حادثه خسارات عظیمی به صنایع مختلفی همچون ماهیگیری و گردشگری در ایالت های جنوبی آمریکا زده و موجب آلودگی محیط زیست و تلف شدن بسیاری از آبزیان منطقه شده است.

برخی مقام های آمریکایی از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور اخیرا بی پی را متهم به بی صداقتی کرده و گفته اند این شرکت اطلاعات درستی در ماجرای نشت نفتی خلیج مکزیک ارائه نکرده است.

به همین دلیل دریادار تاد الن فرمانده حوادث ملی گارد ساحلی آمریکا روز یکشنبه گفت برای اطمینان از شفافیت و صحت اطلاعات و روند پرداخت خسارات توسط بی پی باید یک گروه نظارت کننده مستقل تشکیل شود.

آقای اوباما که تاکنون چند سفر به مناطق بحرانی داشته قرار است روزهای دوشنبه و سه شنبه به ایالت های آسیب دیده که تاکنون بازدید نکرده یعنی آلاباما، می سی سی پی و فلوریدا سفر کند و پس از بازگشت با مردم آمریکا سخن بگوید.

روسای جمهور آمریکا معمولا در شرایط بحرانی که امنیت ملی به خطر افتاده در چنین برنامه شامگاهی ظاهر می شوند.

اما برخی منتقدان آقای اوباما می گویند بهتر بود او این برنامه را به پس از ملاقات صبح چهارشنبه خود با مدیران بی پی موکول می کرد.

رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی اخیر خود با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت انتقادها از شرکت بریتانیایی بی پی "ارتباطی با هویت ملی" ندارد و واشنگتن بدنبال تضعیف آن نیست.

باراک اوباما که اخیرا با خانواده های یازده قربانی انفجار سکوی نفتی در خلیج مکزیک دیدار کرد گفت بی پی باید فورا به بازماندگان این حادثه غرامت بدهد.

بر اساس تحقیق سازمان بررسی زمین شناسی آمریکا تا پیش از عملیات مهار بی پی که سرانجام توانست بخش عمده ای از نشت نفت را کنترل کند، روزانه بین بیست تا چهل هزار بشکه نفت وارد خلیج مکزیک شده است.

این در حالیست که بی پی ابتدا اعلام کرده بود روزانه حدود پنج هزار بشکه نفت به خلیج مکزیک می ریزد.

گارد ساحلی آمریکا طی نامه ای به بی پی که روز شنبه منتشر شد از استراتژی این شرکت انتقاد کرد و با استناد به نتایج تحقیق یاد شده خواستار تقویت عملیات مهار نشت نفتی شد و نیمه شب یکشنبه را ضرب الاجل بی پی تعیین کرد.

ارزش سهام شرکت بی پی به شدت افت کرده است.

مقام های آمریکایی گفته اند این شرکت باید کلیه خسارات ناشی از این نشت نفتی را بپردازد.

مطالب مرتبط