توافق روسیه با کمک به پایان ناآرامی ها در قرقیزستان

جنوب قرقیزستان
Image caption ازبک ها می گویند قرقیزها خانه ها و مغازه های آنان را آتش می زنند

مقامات ارشد روسیه و جمهوری های آسیای میانه با اتخاذ رشته تدابیری جهت پایان دادن به ناآرامی های قومی در جنوب قرقیزستان موافقت کرده اند.

این توافق در اجلاس اضطراری امنیت منطقه ای (سازمان پیمان امنیت جمعی) که قرقیزستان نیز در آن شرکت داشت، حاصل شد.

جزئیات این توافق هنوز اعلام نشده است ولی گفته می شود اعزام یک نیروی مشترک حافظ صلح، از جمله تدابیری است که مورد بحث قرار گرفته است.

در پیمان امنیت منطقه ای اعزام نیروهای حافظ صلح به یک کشور عضو که صحنه درگیری های جدی است، منظور شده است.

پیشتر، یک سیاستمدار بلند پایه روسیه به بی بی سی گفته بود روسیه برای اجتناب از اعزام نیرو به قرقیزستان به هر حربه ای متوسل خواهد شد ولی چنانچه اعزام نیرو تنها راه برای پایان دادن به خشونت ها باشد، ممکن است ناچار به این کار شود.

ادامه ناآرامی ها

در تحولی دیگر، در حالی که ده ها هزار ازبک تبار برای فرار از خشونت ها به ازبکستان، کشور همسایه قرقیزستان پناهنده شده اند، دولت ازبکستان اعلام داشته که در نظر دارد مرز خود با قرقیزستان را ببندد.

عبدالله آریپوف، معاون نخست وزیر ازبکستان گفت از آنجا که این کشور قادر به قبول پناهندگان بیشتری نیست از جامعه بین المللی درخواست کمک کرده و قرار است آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، یک تیم امدادرسانی به ازبکستان اعزام دارد.

در همین حال خشونت های قومی در جنوب قرقیزستان ادامه دارد و در شهر جلال آباد مغازه ها و رستوران ها را آتش زده اند.

پیشتر، شاهدان گزارش داده بودند که باندهای مسلح در خیابان های شهرهای جلال آباد و اوش به غارت و چپاول و آتش زدن مغازه ها دست زده اند.

ولی به نظر می رسد تیراندازی که روز گذشته 13 ژوئن شروع شده و تا امروز صبح ادامه داشت، اکنون متوقف شده است.

شماری از ازبک ها نیروهای امنیتی را متهم کرده اند که مانع حمله قرقیزها نمی شوند و در برخی موارد در حمله به ازبک ها به قرقیزها می پیوندند.

از پنجشنبه گذشته که درگیری ها در جنوب قرقیزستان شروع شد تا کنون بیش از صد نفر کشته شده اند.

مطالب مرتبط