به روز شده:  11:46 گرينويچ - دوشنبه 14 ژوئن 2010 - 24 خرداد 1389

ترکیه: به تحقیقات اسرائیل در مورد کشتی های امدادی اعتماد نداریم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ترکیه می گوید به بی طرف بودن تحقیقات اسرائیل در باره حمله به کاروان دریایی امداد برای غزه که دو هفته پیش توسط ارتش این کشور صورت گرفت، اعتماد ندارد.

در این حمله هشت فعال اهل ترکیه و یک آمریکایی ترکیه ای تبار کشته شدند.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه (14 ژوئن)، گفت کشورش خواهان انجام تحقیقاتی است که توسط کمیته ای متعلق به سازمان ملل متحد سازماندهی و اداره شود. او گفت نمایندگانی از ترکیه و اسرائیل نیز باید در چنین کمیته ای حضور داشته باشند.

او گفت ترکیه باور ندارد تحقیقاتی که اسرائیل انجام می دهد، مغرضانه نباشد.

کابینه اسرائیل امروز اعلام کرد که برنامه ای را برای تحقیق در باره حادثه 31 ماه مه، تائید کرده است.

دولت اسرائیل گفته است که کمیته ای که برای این تحقیقات تشکیل داده است شامل دو ناظر خارجی نیز می شود.

پیشتر کمیته بین المللی صلیب سرخ خواستار لغو محاصره اقتصادی نوار غزه شد و آن را نقض آشکار قوانین بین المللی توصیف کرد.

در همین حال، تونی بلر، نماینده گروه چهار جانبه صلح برای خاورمیانه، می گوید امیدوار است اسرائیل اجازه دهد کمک های بشر دوستانه وارد غزه شود.

کمیته اسرائیلی

اسرائیل قبلا پیشنهاد سازمان ملل برای انجام تحقیقاتی بین المللی را رد کرده بود اما اکنون پذیرفته دو ناظر خارجی در تحقیقاتش حضور داشته باشند.

احمد داوود اوغلو

'ما اصلا اطمینان نداریم کشوری که دست به چنین حمله ای علیه یک کاروان غیرنظامی در آبهای بین المللی زده است، تحقیقاتی بی طرفانه انجام دهد'

کمیته تحقیقی اسرائیل از سه نفر تشکیل شده و هدایت آن بر عهده یاکو ترکل، که پیش از این از قضات دادگاه عالی اسرائیل بوده است، خواهد بود.

آموس رگو، ژنرال بازنشسته ارتش اسرائیل و رئیس سابق موسسه تکنولوژی این کشور و پروفسور شاباتی روزن، استاد قوانین بین المللی در اسرائیل، از اعضای دیگر این کمیته هستند.

دیوید تریمبل، برنده جایزه صلح نوبل و وزیر اول پیشین ایرلند شمالی و کن واتکین، دادستان ارتش کانادا، کارشناسان خارجی هستند که اسرائیل پذیرفته در جلسات تحقیقی و بحث و بررسی ها این کمیته شرکت کنند اما آنها در مرحله رای گیری و نتیجه گیری این کمیته هیچ نقشی ندارند.

لرد تریمبل، رهبر سابق وحدت طلبان آلستر به خاطر نقشی که در انعقاد توافقنامه 1998 داشت جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. توافق مذکور که به "جمعه نیک" شهرت دارد، به خشن ترین درگیری های سیاسی در ایرلند شمالی پایان داد.

او از فعالیت های سیاسی در ایرلند شمالی کناره گیری کرده است اما به خاورمیانه رفته و در باره حل بحران در این منطقه سخنرانی کرده است.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه بیانیه ای صادر کرد و گفت: "ساختار و روش کمیته مستقل و مردمی که اسرائیل برپا کرده، قادر است تحقیقات سریع، بی طرف، معتبر و شفافی را انجام دهد."

دولت آمریکا در واکنش به خبر راه اندازی این کمیته توسط اسرائیل، آن را گامی مهم رو به جلو توصیف کرده است.

اما وزیر امور خارجه ترکیه گفت: "ما اصلا اطمینان نداریم (اسرائیل) کشوری که به یک کاروان غیرنظامی و آن هم در آبهای بین المللی حمله کرده است، تحقیقاتی بی طرفانه انجام دهد."

دولت ترکیه اقدام اسرائیل را قتل عمد خوانده و آن را محکوم کرده است اما اسرائیل تاکید داشته که کماندوهایی که به کاروان دریایی حمله کرده اند، برای دفاع از خود در برابر حمله سرنشینان کشتی مرمره آبی وادار شدند تیراندازی کنند.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه ای، خواستار انجام تحقیقات در این زمینه شده اما مشخص نکرده است که آیا این تحقیقات باید توسط هیئتی اسرائیلی انجام گیرد یا یک هیئت بین المللی مامور رسیدگی به آن شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.