آغاز پروازهای مستقیم میان دوشنبه و اسلام‌‌آباد

فرودگاه دوشنبه
Image caption پرواز از دوشنبه به اسلام‌‌آباد هفته‌ای یک مراتبه انجام می شود

میان پایتختهای تاجیکستان و پاکستان پرواز مستقیم مسافری راه‌اندازی شده است.

بر اساس برنامه پروازی مسافران بین دو کشور اکنون می‌توانند هر هفته یکبار مستقیماً از دوشنبه به اسلام‌‌آباد و بالعکس سفر کنند.

ضرورت راه‌اندازی این مسیر هوایی از مدّتها قبل مطرح بود، و اکنون این مسیر از سوی شرکت هوایی قرقیزستان راه‌اندازی شده است.

نخستین پرواز در این مسیر شب 13 ژوئن از سوی شرکت “Kirgyzairlines” صورت گرفت.

به گفته محمدیوسف شادی یف، سخنگوی فرودگاه شهر دوشنبه، این پروازها هفته‌ای یک مرتبه در شام روز یکشنبه صورت می‌گیرد.

قیمت چیپته (بلیت) یکسره 380 دلار و ارزش بلیت دو طرفه 520 دلار مقرّر شده است.

شرکت هوایی قرقیزستان در گذشته در مسیر بیشکک-اسلام‌‌آباد پرواز انجام می‌داد، ولی هم اکنون هواپیما در فرودگاه دوشنبه توقف کرده، سپس با شمول مسافران از تاجیکستان به پاکستان پرواز می‌کند.

زبید‌الله زبیدف، سفیر تاجیکستان در پاکستان در صحبت تلفنی به بی بی سی گفت که راه‌اندازی این خطّ سیر بر اساس توافقات رؤسای جمهور تاجیکستان و پاکستان صورت می‌گیرد.

وی افزود که بارها با مقامات شرکت “تاجیک ایر” در باره ضرورت افتتاح این مسیر پرواز مذاکرات انجام داده است، ولی نتیجه‌ای حاصل نشده است و به این دلیل، تصمیم گرفته شد که شرکت هوایی قرقیزستان در این مسیر به حمل و نقل مسافران تاجیکستان مشغول شود.

نظیره دولتاوا، سخنگوی “تاجیک ایر” به نوبه خود می‌گوید که آنها افتتاح خط سیر دوشنبه-اسلام آباد را مورد آموزش قرار داده‌اند، ولی نتایج آن ثابت کرده است که پروازها در این مسیر برای شرکت تاجیکستانی سود‌آور نبوده است.

بازرگانی تاجیکستان و پاکستان در حال رشد

ولی به باور زبید‌الله زبیدف، همکاریهای میان تاجیکستان و پاکستان در حال توسعه قرار دارد و افزایش چشمگیر روابط تجارتی میان این دو کشور در نظر بوده است.

به عنوان مثال آقای زبیدف گفت که حالا بازرگانان افغان یک تن سیمان را در پاکستان با ارزش 45 دلار خریداری کرده و به تاجیکستان صادر می‌کنند. ولی در بازارهای تاجیکستان یک تن سیمان تولید پاکستان تا 185 دلار قیمت دارد.

سفیر تاجیکستان در پاکستان افزود که با درنظر داشت مشکلات حمل و نقل کالا توسط قلمرو ازبکستان، انتظار می‌رود که بازرگانان تاجیک به بازارهای پاکستان بیشتر توجّه کنند.

در همین حال، نظیره دولتاوا، سخنگوی شرکت "تاجیک ایر" می‌گوید که در دستور کار این شرکت آغاز پروازها در مسیر دوشنبه-کراچی، مرکز تجارتی پاکستان، مطرح بوده است؛ زیرا، به اعتقاد مسئولان “تاجیک ایر” بازرگانان تاجیک برای پرواز مستقیم به این شهر پاکستان بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند.

نظیره دولتاوا همچنین خبر داد که “تاجیک ایر” همچنین موضوع افتتاح مسیر جدید به قاهره مصر، مینسک بلاروس، دهلی هند و به برخی از شهرهای دیگر روسیه را بررسی می‌کند.