تلاش اتحادیه اروپا برای پایان دادن به حصر غزه

غزه
Image caption اتحادیه اروپا خواهان یافتن راهی برای پایان دادن به محاصره غزه است

اتحادیه اروپا به دنبال راهی است تا از طریق آن به پایان محاصره غزه توسط اسرائیل کمک کند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت این اتحادیه قصد دارد گروهی را سازمان دهی کند تا از طریق آنها از ارسال اجناس و کمک های بشردوستانه به غزه اطمینان حاصل کند.

سخنان خانم اشتون در آغاز نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ مطرح شد؛ نشستی که از محورهای آن، اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران، بهبود روابط با صربستان و همچنین خشونت های قرقیزستان خواهد بود.

کشته شدن 9 فعال ترک مدافع فلسطینیان که دو هفته پیش و در جریان حمله اسرائیل به کشتی های امدادرسانی عازم غزه اتفاق افتاد، باعث شده تا تلاش های دیپلماتیک بر پایان دادن حصر سه ساله غزه متمرکز شود.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت انجام تحقیقات معتبر و موثق در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

با این حال هدف اصلی او تشکیل گروهی متشکل از ناظران اتحادیه اروپا است که می تواند موجب از سرگیری انتقال تدارکات و کمک های بشردوستانه به مردم غزه شود و در عین حال از هراس اسرائیل در مورد انتقال سلاح به این منطقه هم بکاهد. خانم اشتون، از تونی بلر، نماینده گروه چهارگانه صلح خاورمیانه (کوارتت) دعوت کرده تا با وزرای اتحادیه اروپا در مورد چشم انداز چنین ماموریتی صحبت کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت که پیشنهاد از سر گیری مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران را به صورت مکتوب با مذاکره کننده ارشد این کشور مطرح کرده است.

وزرای اتحادیه اروپا همچنین در مورد افزایش تحریم های سازمان ملل علیه ایران در زمینه های انرژی، بانکداری و کشتیرانی نیز مذاکره می کنند.

صربستان هم در برنامه کار قرار دارد.

کشوری که ممکن است تا پایان امروز و به دنبال ارائه گزارش دادستان ارشد منصوب از سوی سازمان ملل در مورد همکاری آن با دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی، یک گام دیگر به عضویت در اتحادیه اروپا نزدیک شود.

مطالب مرتبط