انتقاد آمریکا از عملکرد ایران در برابر 'قاچاق انسان'

وزارت امور خارجه آمریکا
Image caption گزارش وزارت امور خارجه آمریکا قاچاق انسان در این کشور را نیز بررسی می کند

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار یک گزارش سالانه اعلام کرد، ایران یکی از کشور هایی است که قاچاق انسان در آن اتفاق می افتد و دولت در برابر آن اقدام جدی انجام نمی دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا دهمین گزارش خود درباره قاچاق انسان در جهان را دوشنبه (۱۴ ژوئن) منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: "ایران منبع، محل عبور و مقصد زنان قاچاق شده برای بهره برداری جنسی و بیگاریست. زنان ایرانی با هدف روسپی گری و ازدواج اجباری برای پرداخت بدهی در کشور قاچاق می شوند."

بر اساس این گزارش، روسپی گری اجباری زنان ایرانی در شماری از کشورها از جمله در پاکستان، ترکیه، قطر، کویت، امارات متحده عربی، آلمان و بریتانیا نیز اتفاق می افتد.

مقام های آمریکا می گویند برخی زنان پاکستانی، بنگلادشی و عراقی که از راه ایران به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، یونان یا ترکیه برده می شوند نیز با کار اجباری یا آزار و اذیت جنسی مواجه می شوند.

در این گزارش ایران متهم شده که حداقل استاندارهای بین المللی مبارزه با قاچاق انسان در آن رعایت نمی شود و دولت نیز در این رابطه اقدام جدی انجام نداده است.

دولت ایران بر مبارزه با پدیده قاچاق انسان تاکید دارد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، ایران به کنفرانس نمایندگان پلیس بین المللی (اینترپل) که هفته گذشته در سوریه برگزار شد، ایجاد پایگاه برای مبادله اطلاعات درباره اعضای باند قاچاق انسان و تدوین مقررات و مجازات ‌های جدی تر برای قاچاقچیان انسان را پیشنهاد کرد.

اما "عدم اطلاع رسانی" دولت ایران به سازمان های بین المللی که در خصوص مبارزه با قاچاق انسان فعالند از انتقادهای وزارت امورخارجه آمریکا درباره ایران است.

این نهاد دولت ایران متهم می کند که برای حمایت از قربانیان قاچاق انسان تلاش نمی کند و "بین قربانیان قاچاق انسان و مهاجران بدون مدارک شناسایی فرقی قائل نمی شود."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه گفت: "قاچاق انسان نه فقط زنان و دختران را مورد استثمار قرار می دهد، بکله خشونت بر اساس جنسیت را در سراسر جهان تشدید می کند."

گزارش منتشر شده برای نخستین بار قاچاق انسان در آمریکا را نیز برررسی کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا مبارزه با این پدیده را یکی از اولویت ها دولت آمریکا دانست.

او گفت، این گزارش به مردم آمریکا نیز نشان می دهد که قاچاق انسان فقط مشکل کشورهای دیگر نیست بلکه در آمریکا نیز اتفاق می افتد.

آمریکا ابتدا در سال ۲۰۰۶ ایران را در فهرست "بدترین خاطیان" در زمینه قاچاق انسان قرار داد.