به روز شده:  22:13 گرينويچ - دوشنبه 14 ژوئن 2010 - 24 خرداد 1389

اوباما نشت نفتی را با حملات یازده سپتامبر مقایسه کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

باراک اوباما روز دوشنبه نشت نفتی خلیج مکزیک را با ماجرای حملات یازده سپتامبر سال 2001 به نیویورک و واشنگتن مقایسه کرد و گفت برای همیشه سیاست انرژی آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آقای اوباما قول داد آلودگی سواحل خلیج مکزیک رفع شود و سکنه و بازرگانان آسیب دیده به سرعت غرامت خود را از بی پی دریافت کنند.

او از حزب دمکرات و طرفداران خود خواست از سیاست های دولت برای انرژی پاک حمایت کنند.

باراک اوباما در بازدید از ایالتهای آسیب دیده جنوب اطمینان داد غذاهای دریایی منطقه فاقد آلودگی های ناشی از نشت نفتی باشد و از گردشگران خواست سفر خود را به سواحل سفید خلیج مکزیک لغو نکنند.

او گفت تمام توانایی کشور برای مقابله با این فاجعه بسیج شده و متعهد شد همه چیز به حال عادی باز گردد.

اوباما

باراک اوباما گفت تمام توانایی کشور برای مقابله با این فاجعه بسیج شده است

رئیس جمهور آمریکا افزود "مکالمات سازنده ای" با بی پی داشته و اظهار امیدواری کرد تا ملاقات روز چهارشنبه خود با مدیر این شرکت پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در ایجاد صندوقی برای پرداخت غرامت به آسیب دیدگان بدست آمده باشد.

در همین حال بیل برتون معاون سخنگوی کاخ سفید گفته است این صندوق به سرعت خسارات "چند میلیارد دلاری" را می پردازد.

باراک اوباما قرار است شامگاه سه شنبه در یک برنامه تلویزیونی از کاخ سفید با مردم آمریکا درباره این فاجعه محیط زیستی سخن بگوید.

او تاکنون چهار سفر به ایالت های آسیب دیده داشته و در دیدار روز دوشنبه خود با مردم آلاباما، می سی سی پی و فلوریدا ملاقات کرد و با آنها نهار خورد، قدم زد و به نگرانی هایشان گوش کرد.

انفجار در یک سکوی نفتی در نزدیکی سواحل ایالت لوئیزیانا که در 20 آوریل رخ داد، موجب کشته شدن یازده نفر و نشت روزانه ده ها هزار بشکه نفت به خلیج مکزیک شد.

شرکت بی پی گفته است پاکسازی مناطق آلوده حدود 1/6 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

ارزش سهام این شرکت روز دوشنبه در بازارهای بورس نیویورک و لندن مجددا سقوط کرد و 9 درصد کاهش یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.