سازمان ملل اتهام "خشونت هدفمند" در قرقیزستان را بررسی می کند

سربازان دولتی در اوش
Image caption اقلیت ازبک نیروهای دولتی را به کمک و حمایت از قرقیزهای مسلح متهم کرده است

سازمان ملل متحد اتهام اجرای سازمان یافته و هدفمند خشونت های قومی در جنوب قرقیزستان را بررسی می کند.

در حالیکه خشونت و درگیری قومی بین ساکنان قرقیز و ازبک در دست کم دو شهر عمده جنوب قرقیزستان همچنان ادامه دارد، روپرت کولویل، از سخنگویان سازمان ملل متحد، در مصاحبه با بی بی سی گفته است که براساس برخی شواهد، به نظر می رسد که کشتار، سرکوب و تجاوز جنسی به شکلی سازمان یافته و برنامه ریزی شده، اقلیت قومی ازبک ساکن این مناطق را هدف قرار داده است.

با برقراری وضعیت فوق العاده و استقرار نیروهای دولتی در شهرهای اوش و جلال آباد و نواحی اطراف آنها، ساکنان ازبک این مناطق گفته اند که نظامیان قرقیز، که برای استقرار آرامش به منطقه اعزام شده اند، به سوی آنان تیراندازی می کنند.

ساکنان جنوب قرقیزستان به خصوص منطقه جلال آباد به حمایت از قربان بیک باقی اف، رئیس جمهوری سرنگون شده این کشور شهرت دارند اما آقای باقی اف، که به بلاروس گریخته، دست داشتن در اغتشاشات اخیر را به شدت تکذیب کرده است.

مقامات دولت انتقالی، که پس از سرنگونی آقای باقی اف در ماه آوریل زمام امور این کشور را تا زمان برگزاری انتخابات در دست گرفته اند، طرفداران آقای باقی اف را به دامن زدن به اختلافات قومی متهم ساخته و گفته اند که این افراد برای حفظ منافعی که در دوره حکومت سابق کسب کرده اند و برای جلوگیری از پیگرد قضایی، می کوشند مانع از برقراری امنیت در کشور شوند.

علاوه بر تمرکز طرفداران آقای باقی اف به خصوص در جلال آباد و مناطق اطراف آن، و در کنار اختلافات ریشه دار قومی در نواحی مرزی قرقیزستان و ازبکستان، قرقیزهای ساکن این مناطق اقلیت ازبک را به حمایت از حکومت سابق متهم می کنند.

روز دوشنبه، یک مقام وزارت کشور قرقیزستان گفت که یکی از رهبران آشوب های اخیر دستگیر شده و بی آنکه نام او را فاش کند، گفت که این شخص از طرفداران قربان بیک باقی اف است.

در همانحال، روز گذشته دولت ازبکستان اعلام کرد که قادر به پذیرش موج بیجاشدگان ازبک در مناطق مرزی با قرقیزستان نیست و تصمیم گرفته است مرز خود با این کشور همسایه را به روی پناهجویان ببندد.

با وجود درخواست های مکرر سازمان ملل و اعلام آمادگی جامعه جهانی برای کمک به ازبکستان در این زمینه، دولت این کشور هنوز تصمیم خود در این زمینه را تغییر نداده است و این وضعیت باعث تشدید نگرانی در مورد شرایط اقلیت ازبک در جنوب قرقیزستان شده است.

شرایط بحرانی پناهجویان

لین پاسکو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی، بر لزوم ایجاد "دالان ویژه ارسال کمک های بشردوستانه" در اسرع وقت تاکید نهاده و گفته است که چنین اقدامی برای تامین حداقل سرپناه و خوراک برای هزاران تن از بیجاشدگان درگیری قومی در قرقیزستان ضرورت دارد.

Image caption با بسته شدن مرز ازبکستان نگرانی در مورد پناهجویان ازبک شدت گرفته است

به گفته منابع صلیب سرخ بین المللی، طی سه روز گذشته، حدود نود و پنجهزار ازبک ساکن قرقیزستان به طرق مختلف و عمدتا با فرار به مرز قرقیزستان و کشور همسایه، ازبکستان، به این کشور گریخته اند و در مناطق مرزی در شرایط نامطلوبی به سر می برند.

اگر چه از زمان سقوط رئیس جمهوری سابق در دو ماه پیش، مناطق جنوبی قرقیزستان کمابیش نا آرام بوده، اما درگیری های قومی اخیر از روز جمعه و با حمله قرقیزهای مسلح به اماکن متعلق به ازبک ها در شهر اوش، و واکنش گروه های مسلح ازبک به این حملات شدت گرفت.

گروه های مسلح قرقیز و ازبک در خلال روزهای گذشته به زدوخوردهای پراکنده ادامه داده اند و گفته می شود در جریان این درگیری ها، دست کم یکصد و هفتاد نفر کشته و حدود دو هزار نفر زخمی شده اند.

اقلیت ازبک شمار قربانیان این خشونت های قومی را به مراتب بیشتر دانسته و نیروهای دولتی را به دست داشتن در قتل عمدی ازبک ها و حمایت از گروه های مسلح قرقیز و دولت را به پنهانکاری متهم ساخته اند.

روز گذشته، ناوی پیلی، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از دولت قرقیزستان درخواست کرد تا با قاطعیت از ادامه درگیری جلوگیری کند و افزود که براساس گزارش ها، به نظر می رسد که قربانیان این خشونت ها منحصر به افراد مسلح نبوده بلکه زنان و کودکان نیز هدف حمله مسلحانه، تجاوز و قتل قرار گرفته اند.

خانم پیلی از دولت های ازبکستان و تاجیکستان هم درخواست کرد امکان ورود پناهجویان به این کشورها را فراهم آورند.

ایالات متحده و روسیه دارای پایگاه های نظامی در قرقیزستان هستند و نا آرامی در این کشور و آسیب به وجهه جهانی آن باعث نگرانی این دو کشور شده است.

روز دوشنبه، کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دستجمعی، که یک نهاد منطقه ای به رهبری روسیه است، با تشکیل جلسه فوق العاده، درخواست دولت قرقیزستان برای اعزام نیروهای واکنش سریع به جنوب این کشور را مورد بررسی قرار داد.

مطالب مرتبط