ایرلند دیپلمات اسرائیلی را اخراج می کند

المبحوح
Image caption جسد محمود المبحوح، ماه ژانویه گذشته در اطاق هتلی در دوبی کشف شد

جمهوری ایرلند اعلام کرده در ارتباط با استفاده از گذرنامه های جعلی این کشور توسط مظنونین به دست داشتن در قتل یک رهبر حماس در دوبی، یک دیپلمات اسرائیلی را اخراج می کند.

مایکل مارتین، وزیر خارجه جمهوری ایرلند گفت تحقیقاتی که صورت گرفته ثابت می کند که گذرنامه های جمهوری ایرلند را جعل کرده اند و این موضوع غیر قابل قبول است.

آقای مارتین افزود: "شواهد به دست آمده و استفاده از ابزار بسیار پیشرفته در جعل گذرنامه ها، ثابت می کند که تشکیلات متعلق به یک کشور خارجی یا یک سازمان بسیار مجهز جنایتکار که امکان دسترسی به جزئیات تعدادی از گذرنامه های ایرلندی را داشته، در جعل گذرنامه ها دست داشته است."

مایکل مارتین گفت شواهد زیادی در مورد این که اسرائیل مسئول بوده دیده می شود.

وی یادآور شد که در ماه مارس گذشته با آویگدور لیبرمن همتای اسرائیلی خود ملاقات کرده و از وی خواستار هرگونه اطلاعاتی شده بود که ممکن بود به تحقیقات در این باره کمک کند ولی آقای لیبرمن کمکی در این مورد نکرده بود.

آقای مارتین گفت تصمیم دولت ایرلند به اطلاع سفیر اسرائیل در دوبلین رسیده است.

ییگال پالمور، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت با توجه به اهمیت روابط اسرائیل با جمهوری ایرلند، یک چنین تصمیمی موجب تاسف است.

محمود المبحوح، رهبر شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس در ماه ژانویه گذشته در هتلی در دوبی به قتل رسید.

پلیس دوبی اعلام کرده بود قاتلان وی که با موساد، سازمان اطلاعات اسرائیل ارتباط داشتند از گذرنامه های جعلی چند کشور برای ورود به دوبی استفاده کرده بودند.

دولت بریتانیا در ماه مارس گذشته اعلام کرد یک دیپلمات اسرائیلی را در ارتباط با جعل گذرنامه های بریتانیایی اخراج می کند.

استرالیا نیز در ماه مه گذشته گفت یکی از کارمندان سفارت اسرائیل در کانبرا را در ارتباط با جعل گذرنامه های استرالیایی اخراج کرده است.

مطالب مرتبط