هشدار سازمان ملل در مورد گسترش خشونت های قرقیزستان

سربازان دولتی در اوش
Image caption اقلیت ازبک، نیروهای دولتی را به کمک و حمایت از قرقیزهای مسلح متهم کرده است

سازمان ملل متحد هشدار داده است که چنانچه خشونت های قومی در قرقیزستان هر چه زودتر پایان نیابد، ممکن است دامنه خشونت ها به کشورهای همسایه قرقیزستان نیز کشیده شود.

روپرت کولویل، سخنگوی سازمان ملل متحد به بی بی سی گفت اقلیت های قومی در تاجیکستان و ازبکستان همراه با سایر اقلیت ها در قرقیزستان، در معرض خطر قرار دارند.

در همین حال رئیس پلیس شهر اوش، که چند روز اخیر صحنه درگیری ها بوده گفته است گزارش ها در مورد تجاوز جنسی و کشتار بیرحمانه ممکن است حقیقت داشته باشد.

وی که با بی بی سی صحبت می کرد گفت از آنجا که بسیاری قتل ها ثبت نشده است، این امکان وجود دارد که رقم واقعی کشته شدگان از 170 نفری که رسما اعلام شده، بیشتر باشد.

با برقراری وضعیت فوق العاده و استقرار نیروهای دولتی در شهرهای اوش و جلال آباد و نواحی اطراف آنها، ساکنان ازبک این مناطق گفته اند نظامیان قرقیز، که برای استقرار آرامش به منطقه اعزام شده اند، به سوی آنان تیراندازی می کنند.

ساکنان جنوب قرقیزستان به خصوص منطقه جلال آباد به حمایت از قربان بیک باقی اف، رئیس جمهوری سرنگون شده این کشور شهرت دارند اما آقای باقی اف، که به بلاروس گریخته، دست داشتن در اغتشاشات اخیر را به شدت تکذیب کرده است.

در تحولی دیگر، روسیه اعلام کرده که حد اقل در حال حاضر اعزام نیروهای حافظ صلح به قرقیزستان منتفی است.

روز گذشته 14 ژوئن، کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، که یک نهاد منطقه ای به رهبری روسیه است، با تشکیل جلسه فوق العاده، درخواست دولت قرقیزستان برای اعزام نیروهای واکنش سریع به جنوب این کشور را مورد بررسی قرار داده بود.

منابع نزدیک به کاخ کرملین به خبرنگار بی بی سی گفتند که در این جلسه روسیه موافقت کرد تا برای کمک به تثبیت اوضاع در قرقیزستان هلیکوپتر و سایر وسایل نقلیه و سوخت در اختیار دولت این کشور قرار دهد ولی با اعزام نیرو مخالفت کرد.

مطالب مرتبط