"اسراییل مانع از فروش فن آوری هسته ای به اردن می شود"

انرژی اتمی
Image caption اردن مصمم است که برای گریز از وابستگی تقریبا مطلق خود به واردات نفتی به فناوری هسته ای دست پیدا کند

ملک عبدلله، پادشاه اردن، به شدت از اسرائیل انتقاد کرده است که به گفته او تلاش می کند تا مانع از فروش فن آوری هسته ای به اردن است.

پادشاه اردن این اظهارات را در یک مصاحبه طولانی با نشریه وال استریت در مورد برنامه هسته ای این کشور مطرح کرد.

بالابودن قیمت نفت و عدم قطعیت در مورد در دسترس بودن آن در آینده برخی کشورهای خاورمیانه را به سمت در نظر گرفتن گزینه انرژی هسته ای سوق داده است اما گسترش انرژی هسته ای نیازمند تلاش های گسترده برای کاهش خطر های غنی سازی هم هست.

اظهارات ملک عبدالله پادشاه اردن نشان دهنده تیرگی رابطه این کشور با اسرائیل است.

پادشاه اردن در مصاحبه خود می گوید که اسرائیل کشورهایی مانند کره جنوبی و فرانسه را تحت فشار قرارداده است تا از فروش فناوری هسته ای به اردن خودداری کنند.

ملک عبدالله صراحتا می گوید که این مسئله اصلا به اسرائیل مربوط نیست و بهتر است در آن دخالت نکند.

اردن مصمم است که برای گریز از وابستگی تقریبا مطلق خود به واردات نفتی به فناوری هسته ای دست پیدا کند و امیدوار است که با انرژی هسته ای بتواند سی درصد از نیازمندی های انرژی خود را تا سال 2030 تامین کند .

اردن هم اکنون هم در حال توسعه یک معدن اورانیوم است و در شهر شمالی ایربید یک مرکز ملی مطالعات و فناوری هسته ای دایر کرده است که کره جنوبی قصد دارد در آن یک راکتور تحقیقاتی کوچک بسازد .

انرژی هسته ای ازنظر اقتصادی جنبه های مثبتی دارد اما ابعاد دیپلماتیک آنهم بسیار گسترده است .

دولت آمریکا بویژه ازآن بیم دارد که توسعه فناوری هسته ای به بازگشایی توسعه تسلیحات اتمی منجر شود.

حمایت آمریکا از برنامه هسته ای اردن بسیار حائز اهیمت است زیرا حتی فناوری هایی که از مستقیما ازسوی آمریکا ارسال نمی شود ممکنست ساخت این کشور باشد . آمریکا می خواهد موافقت نامه ای با اردن به امضا برساند که براساس آن اردن حق تولید سوخت هسته ای خود را واگذار کند واین موضوع می تواند به رابطه اردن و آمریکا که از دیرباز متحد یکدیگر بوده اند لطمه وارد آورد .

مطالب مرتبط