نتیجه تحقیقات درباره یکشنبه خونین: ارتش مقصر است

دیوید کامرون
Image caption آقای کامرون در نطقی در پارلمان ابراز تاسف کرد

تحقیقات درباره کشتار 13 عضو کلیسای کاتولیک در ایرلند شمالی در حادثه معروف به "یکشنبه خونین" ارتش بریتانیا را به خاطر مرگ آنها مقصر شناخته است.

براساس نتیجه تحقیقات، آن تیراندازی در لاندندری در ژانویه 1972 "ناموجه" و "غیرقابل توجیه" بوده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به خاطر آن کشتارها عذرخواهی کرده است و بستگان کشته ها از اینکه عزیزانشان بی گناه اعلام شده اند ابراز آسودگی کرده اند.

دیوید کامرون در پارلمان و درحالی که جمعیتی بزرگ و احساساتی در مرکز لاندندری درحال تماشای این سخنرانی از تلویزیون بود از نتایج "تکان دهنده" آن گفت که فریاد شادی جمعیت را در پی داشت.

نخست وزیر بریتانیا گفت: "هیچ نکته قرائت پذیری وجود ندارد، هیچ ابهامی وجود ندارد. آنچه در یکشنبه خونین اتفاق افتاد هم ناموجه و هم غیرقابل توجیه بود. اشتباه بود."

در این تحقیقات هیچ شاهدی دایر بر وجود توطئه ای دولتی برای کشتن کاتولیک ها در یکشنبه خونین پیدا نشد، اما گفته شد که سربازان به روی غیرنظامیان بی گناهی که هیچ تهدید به حساب نمی آمدند آتش گشود.

آقای کامرون در یک عذرخواهی تاریخی گفت: "خانواده های کسانی که کشته شدند نباید با درد و رنج آن روز و غم از دست دادن عزیزان برای باقی عمر زندگی می کردند. بعضی از اعضای نیروهای مسلح ما اشتباه عمل کردند. دولت در نهایت مسئول رفتار نیروهای مسلح است و به همین دلیل، من به نمایندگی از طرف دولت و در واقع به نمایندگی از سوی کشور، عمیقا متاسفم."

وقتی خانواده های کشته های یکشنبه خونین برای سخنرانی می آمدند در چشمان بسیاری اشک حلقه زد.

فرزندان، خواهرها و برادران کشته ها به گزارش تحقیقاتی واکنش نشان دادند.

یکی از بستگان گفت: "ناموجه و غیرقابل توجیه. اینها کلماتی است که از سی ام ژانویه 1972 منتظر شنیدن آن بودیم و من فکر می کنم که دِری در این دوره درخشان عمل کرده است."

ژنرال بازنشسته مایک جکسون که از افسران پایین رتبه در ماجرای یکشنبه خونین بود نیز مانند نخست وزیر عذرخواهی کرد.

همانطور که یکشنبه خونین لحظه ای تعیین کننده در مناقشه ایرلند شمالی بود و باعث یاس کاتولیک نسبت به بریتانیا شد، انتشار این تحقیقات مثل این است که یک صفحه از تاریخ ورق خورده است.

اظهار امیدواری شده است که ایرلند شمالی اکنون بتواند مساله را پشت سر بگذارد، هرچند این نگرانی هست که این تحقیق باعث شود که زخم های کهنه سر باز کند.

مطالب مرتبط