اوباما درباره نشت نفت به مردم آمریکا توضیح می دهد

Image caption باراک اوباما به ضعیف عمل کردن در برابر حادثه نشت نفت متهم شده است

در آستانه نطق باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درباره نشت نفت در خلیج مکزیک، دولت وی اعلام کرده است میزان این نشت احتمالا بیشتر از مقداریست که قبلا اعلام شده بود.

کاخ سفید اعلام کرده است که از ماه آوریل تا کنون روزانه معادل ۳۵ هزار تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از چاه آسیب دیده شرکت بریتانیایی بی پی به خلیج مکزیک ریخته است.

این رقم ابتدا روزانه حدود هزار بشکه، سپس پنج هزار بشکه و اخیرا بین ۱۵ هزار تا ۲۵ هزار بشکه اعلام شده بود.

ارزیابی جدید از میزان نشت توسط کمیسیون مشترکی از کارشناسان مستقل و کارشناسان دولت آمریکا به کاخ سفید ارائه شده است.

رئیس جمهوری آمریکا قرار است تا ساعاتی دیگر درباره "بزرگ ترین فاجعه نشت نفت در تاریخ ایالات متحده" سخنرانی کند.

انتظار می رود آقای اوباما از این نطق که در ساعات پربیننده از تلویزیون پخش خواهد شد برای تشریح گام های بعدی دولتش در رسیدگی به مشکل نشت نفت در خلیج مکزیک استفاده کند.

او پیش از بازگشت به واشنگتن در پایان سفر دو روزه خود به منطقه آسیب دیده، گفت که دولت آسیب دیدگان را به حال خود رها نخواهد کرد.

آقای اوباما گفت: "من و دولتم در دراز مدت در کنار شما هستیم تا مطمئن شویم که بی پی غرامت خساراتی که وارد کرده است را می پردازند."

Image caption مدیران پنج شرکت بزرگ نفتی در کنگره شهادت دادند

از زمان انفجار یک سکوی نفتی در خلیج مکزیک در روز ۲۰ آوریل که در اجاره بی پی بود نفت درحال نشت از این چاه بوده است. آن انفجار باعث مرگ ۱۱ خدمه سکو شد.

تحقیقات کنگره

سرپرست یک هیات کنگره آمریکا می گوید که شرکت های عمده نفتی که در آب های ساحلی آمریکا حفاری می کنند مانند شرکت بی پی، آمادگی مقابله با نشت عمده نفت را ندارد.

ادوارد مارکی به کمیته فرعی انرژی و تجارت مجلس نمایندگان گفت که طرح های شرکت های اگزان موبیل، شِوران، کونکو فیلیپس و شِل برای واکنش به سناریوی نشت نفت، عینا مانند بی پی است.

لامار مکی رئیس بی پی در آمریکا یکی از پنج نفر رؤسای شرکت های نفتی است که روز سه شنبه در کنگره شهادت دادند.

شرکت بی پی متهم است که در عملیات حفاری نفت برای تسریع کار و کاستن از هزینه ها، میان بر زده است.

گفته می شود سرپوشی که توسط شرکت بی پی بر چاه نصب شده روزانه حدود ۱۵ هزار بشکه نفت را جمع آوری و به سطح دریا منتقل می کند.

هنری وکسمن، رئیس کمیته انرژی مجلس نمایندگان در آغاز جلسه سه شنبه گفت که هیچ یک از شرکت های عمده نفتی برای مقابله با نشت وضع بهتری از بی پی ندارند.

او گفت که "بی پی به طرز بدی در مقابله با یک نشت جدی شکست خورد و باید از خود پرسید که آیا [دیگران] عملکرد بهتری خواهند داشت."

آقای وکسمن گفت که آمریکا "معتاد به نفت است" و افزود: "این اعتیاد سواحل ما را تخریب می کند، هوای ما را آلوده می کند و امنیت ملی ما را تضعیف می کند."

با این حال مایکل برگس نماینده جمهوری خواه از تگزاس، دموکرات ها را متهم کرد که از مساله نشت نفت به عنوان بهانه ای برای طرح کردن مصوبه تغییرات آب و هوایی و انرژی استفاده کرده اند، هرچند به گفته او چنین کاری به اعمال بیش از حد مقررات و افزایش مالیات منجر خواهد شد.

رؤسای شرکت های شل، شِوران، اگزان موبیل، کونوکو فیلیپس و "بی پی امِریکا"، جملگی در این جلسه بر تعهد شرکت هایشان بر ایمنی تاکید کردند.

قرار است تونی هیوارد، مدیرعامل بی پی پنجشنبه در جلسه جداگانه ای در کنگره برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان درباره فاجعه نشت نفت در خلیج مکزیک شرکت کند.

مطالب مرتبط