مقامات امنیتی تاجیکستان دخالت اتباع این کشور در درگیری های قرقیزستان را رد کرده اند

Image caption پیشتر رسانه‌ها از قول مقامهای امنیتی قرقیزستان خبر داده بودند، که در جریان درگیریهای قومی اوش و جلال‌‌آباد "اتباع تاجیک هم به قرقیزها و هم به ازبکها تیراندازی" می‌کنند

دولت تاجیکستان با ارسال نامه‌ای رسمی از مقامهای امنیتی قرقیزستان خواسته است که خبرهای مبنی به شرکت اتباع تاجیک در درگیریهای قومی جنوب آن کشور را توضیح دهند.

این مطلب را خیر‌الدّین عبدالرّحیمف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان، روز چهارشنبه 16 ژوئن در جلسه پارلمان این کشور اعلام کرد.

به گفته آقای عبدالرّحیمف، ادّعاها مبنی بر شرکت اتباع تاجیکستان در برانگیختن درگیریها میان ازبکها و قرقیزها در شهرهای اوش و جلال آباد قرقیزستان بی‌پایه است.

پیشتر رسانه‌ها از قول قوت بیبالف، معاون رئیس سرویس امنیتی قرقیزستان، که همزمان مسئول وضعیت اضطراری در شهر جلال‌‌آباد است، خبر داده بودند که در این درگیریها اتباع تاجیک "هم به سوی ازبکها و هم به سوی قرقیزها تیراندازی" می‌کنند.

آقای بیبافو همچنین گفته است که برخی از این افراد بازداشت شده و به جنایات خود اقرار کرده‌اند.

امّا وزارت خارجه تاجیکستان روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه ای از دولت موقت قرقیزستان خواسته بود که از “اظهارات بی مسئولانه و اغواگرانه بعضی از اعضای دولت موقت” جلوگیری کند.

هم اکنون به گفته آقای عبدالرّحیمف، کمیته امنیت ملّی تاجیکستان از دولت قرقیزستان خواسته است، که دلایل و شواهد خود درباره شرکت اتباع تاجیک در درگیریهای قومی را به جانب تاجیکستان تسلیم نمایند و یا در غیر این صورت رسماً از اظهارات خود "عذرخواهی" کنند.

در همین حال، دولتعلی دولتزاده، عضو پارلمان، این سؤال را مطرح کرد که با توجّه به وضعیت قرقیزستان مراقبت از مرز با این کشور تا چه حد تقویت شده و آیا امکان سرازیر شدن فراریان به تاجیکستان وجود دارد؟

در پاسخ به این سؤال، رئیس کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان گفت که مراقبت از مرز دو کشور که تقریباً 1000 کیلومتر طول دارد، از جمله در جرگتال و مرغاب، تقویت یافته است.

وی امکان سرازیر شدن توده پناهندگان از قرقیزستان به تاجیکستان را در حال حاضر بعید دانست و گفت مقامهای امنیتی تاجیکستان 173 دانشجوی قرقیز تبار تاجیک را که عمدتا ساکنان ناحیه مرغاب هستند، به منظور تأمین امنیتشان از قرقیزستان بیرون آورده‌اند.

قرار است 70 دانشجویی دیگر نیز در روزهای آینده از قرقیزستان بیرون آورده شوند.

تصویب سازشنامه‌های امنیتی

خیرالدین عبدالرّحیمف این سخنان را در حالی گفت، که طرح دو سازشنامه گروه شانگهای در باره مبارزه مشترَک اعضای این سازمان با تروریسم و افراطگرایی را در پارلمان معرّفی می‌کرد.

Image caption پارلمان تاجیکستان دو سازشنامه امنیتی گروه شانگهای را تصویب کرد

یکی از این اسناد سازشنامه در باره ترتیب تشکیل و گذراندن تمرینات مشترَک ضدتروریستی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای است که در پارلمان تاجیکستان آن را پس از بررسی کوتاهی تصویب کرد. آقای عبدالرّحیمف تروریسم را خطری بالقوّه برای منطقه خواند و بر اهمیت مبارزه مشترَک کشورهای عضو گروه شانگهای در این زمینه تأکید کرد.

سند دیگر تصویب شده سازشنامه در باره همکاری دولتهای عضو سازمان همکاری شانگهای در مبارزه با گردش غیرقانونی سلاح، لوازم جنگی و موادّ ترکنده است که اعضای پارلمان تصویب آن را بویژه در شرایط کنونی منطقه که بی‌ثباتی در جنوب قرقیزستان بروز کرده است، مهم ارزیابی کردند.

ضمن بررسی این سند شکورجان ظهورف، رئیس پارلمان، این سؤال را مطرح کرد که آیا این سازشنامه به پاکسازی مرز ازبکستان از مینهای ضدنفر مساعدت خواهد کرد؟

در پاسخ به این سؤال، رئیس کمیته امنیت ملّی تاجیکستان گفت از بس که ازبکستان هم عضو گروه شانگهای است، باید مفادّ این سازشنامه را اجرا کند، ولی وی افزود، که کشور همسایه این سازشنامه را هنوز تصویب نکرده است.

منابع رسمی در تاجیکستان می‌گویند، از سال 1999 به این سو در مناطق مرزی این کشور با ازبکستان 74 نفر در اثر انفجار مینها کُشته و 87 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

از این ارقام 14 زخمی و 15 کشته‌شده را بچگان و شش زخمی و چهار کشته‌شده را زنان تشکیل می‌دهند.