راه آهن ایران: برای رهایی واگونهای تاجیکستان کمک می کنیم

Image caption ازبکستان می گوید واگونهای تاجیکستان بنابر مشکلات فنی در راه اهن در قلمرو این کشور گیر کرده اند

ایران به ازبکستان هشدار داده است که در صورت ادامه توقف واگونهای تاجیکستان در این کشور از ورود واگونهای ازبکستان به ایران جلوگیری می‌کند.

جانب ازبکستان پاسخ داده است که تعویق واگونهای تاجیکستان به دلیل فنّی صورت گرفته و بزودی رفع خواهد شد.

این در حالیست که همه ‌روزه ازبکستان از طریق قلمرو ایران تا 150 واگون، معمولاً با شمول پنبه تولیدات خود، صادر می‌کند.

بهروز بلندی، یک مسئول راه آهن ایران به خبرنگاران تاجیک گفت که این شرکت با ارسال نامه‌ای به مقامات “ازبکستان تیمیر یولّری” هشدار داده است که در صورت ادامه توقف واگونهای تاجیکستان ترانزیت واگونهای ازبکستان توسط قلمرو ایران محدود خواهد شد.

همچنین، این نامه به مقامات راه آهن ترکمنستان نیز ارسال شده و از آنها خواسته شده است که واگونهای ترانزیتی ازبکستان به ایران را از 10 ژوئن به بعد قبول نکنند.

آقای بلندی خبر داد که یک روز پس از ارسال این نامه، اکرمجان عبدالله‌یف، که معاونت اوّل رئیس شرکت “ازبکستان تیمیر یولّری” را بر عهده دارد، در تماس با مقامات راه آهن ایران گفته است که از این به بعد در مورد واگونهای تاجیکستان مشکلی ایجاد نمی‌شود و به این دلیل خواستار لغو محدودیت در ترانزیت واگونهای ازبکستانی توسط قلمرو ایران شده است.

این نماینده راه آهن ایران خبر داد که با در نظر داشت آغاز انتقال واگونهای تاجیکستانی از ازبکستان، مقامات راه آهن ایران تصمیم گرفته‌اند مقرّرات محدودیت برای واگونهای ازبکستان را به تعویق درآورند.

بهروز بلندی گفته است: "در روابط میان نهادهای راه آهن ایران و ازبکستان مشکلی نیست. این اقدام تنها به منظور کمک به حلّ مشکل واگونهای کشور برادر تاجیکستان روی دست گرفته شده بود."

از سوی دیگر، تعویق واگونهای تاجیکستانی در ازبکستان بر روند ساختمان نیروگاه سنگ‌توده-2، که با حمایت مالی دولت ایران ساخته می‌شود، تأثیر گذاشته بود.

تأمین مصالح ساختمانی و تجهیزات برای این طرح با مشکل روبرو شده بود. گفته می‌شود که تا چند روز قبل حدود 70 واگون حامل کالاها و مواد برای این نیروگاه در ازبکستان در حال تعویق قرار داشتند.

آقای بلندی گفته است که حالا انتقال این واگونها به تاجیکستان شروع شده و باز 20 واگون دیگر حامل تجهیزات برای ساختمان این نیروگاه از ایران به تاجیکستان رهسپار شده‌اند.

در همین حال، آندری تراپین، یک مسئول شرکت “راه آهن تاجیکستان” (رات) روز چهارشنبه 17 ژوئن در صحبت با بی بی سی گفت که از دو روز پیش به این سو ازبکستان به ولایت ختلان حتّی یک واگون را هم انتقال نداده است.

به گفته وی، حالا در ازبکستان حدود 600 واگون حامل کالاها و موادّ برای ولایت ختلان از حرکت بازمانده‌اند. در مجموع، با درنظرداشت سمت دوشنبه، در ازبکستان حرکت بیش از 1300 واگون به تعویق درآورده شده است.

این در حالیست که در دیدار و گفتگوی هفته گذشته امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان با اسلام کریمف، همتای ازبک وی، در تاشکند توافق شده بود که کلّیه واگونهای تاجیکستانی، به جز از مواد و کالاهای مورد استفاده برای نیروگاه “راغون”، بدون ممانعت به تاجیکستان انتقال داده می‌شوند.

ولی آندری تراپین می‌گوید که بعد از دو روز این توافقات با جانب ازبکستان در تماس شده است و آنها گفته‌اند، که “تا حال برای تغییر وضع هیچ دستوری نگرفته‌اند.”

از سویی دیگر، طبق اطّلاع منابع آگاه، در دیدار و گفتگوی پرزیدنت رحمان با محمود احمدینژاد، رئیس جمهوری ایران، موضوع مساعدت این کشور به حلّ مشکل واگونهای تاجیکستانی در ازبکستان مطرح شده بود.

این منابع گفتند جانب ایران اظهار داشته است، که از راههای دیپلوماتیک به حلّ این قضیه مساعدت خواهد کرد.

همچنین، یک عضو هیئت وزارت دفاع ایران، که اخیراً از تاجیکستان دیدن کرده بود، اظهار داشت، که موضوع مساعدت کشورش به حلّ مشکلات میان تاجیکستان و ازبکستان از اهداف اصلی این سفر بوده است.

مطالب مرتبط