بشار اسد: ایران همچنان متحد سوریه خواهد بود

اسد و احمدی نژاد
Image caption بشار اسد ضمن استقبال از گسترش روابط با آمریکا بر اتحاد با ایران تاکید نهاده است

رئیس جمهوری سوریه بر اتحاد با ایران تاکید نهاده و از سرگیری مذاکرات صلح با اسرائیل در آینده نزدیک را نا محتمل دانسته است.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در مصاحبه ای با بی بی سی گفته است که از بهبود روابط اقتصادی و سیاسی با آمریکا استقبال می کند اما در ازای آن، مایل نیست از روابط نزدیک خود با ایران چشم پوشی کند زیرا جمهوری اسلامی را متحد خود می داند.

رئیس جمهوری سوریه اتهام همکاری با ایران در ارسال تسلیحات پیشرفته تر برای گروه حزب الله لبنان را تکذیب کرده است.

وی گفت برخی مقامات آمریکایی در این مورد با او صحبت کرده اند و افزود "من از آنها پرسیدم، آیا شواهدی در این زمینه دارید، و جواب آنها این بود که شواهدی در اختیارشان هست و من هم گفتم هر وقت این شواهد را ارائه دهند، در باره آنها گفتگو می کنیم اما نمی توانیم به بررسی موضوعاتی بپردازیم که صرفا جنبه ادعا دارند."

بشار اسد در همین مصاحبه تاکید کردکه حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی های حامل کمک های بشردوستانه برای نوار غزه امکان مذاکرات صلح را تضعیف کرده است.

رئیس جمهوری سوریه گفت اقدام اسرائیل "هر گونه فرصتی برای برقراری صلح در منطقه در آینده نزدیک را نابود کرده و دلیل آن هم ساده است، زیرا این اقدام نشان داد که دولت اسرائیل یک دولت آتش افروز است و نمی توان با چنین دولتی به صلح دست یافت."

آقای اسد افزود که شرایط به نحوی تغییر یافته که خطر بروز درگیری نظامی در منطقه را تشدید کرده است.

درهمانحال، گزارش شده است که نمایندگان تعدادی از شرکت های آمریکایی فعال در بخش صنایع پیشرفته برای بررسی امکان گسترش همکاری با سوریه به این کشور سفر کرده اند.

شرکت های کامپوتری دل، سیسکو، مایکروسافت، سیمانتک و وریساین از جمله شرکت هایی هستند که نمایندگانی را برای این دیدار چهار روزه به دمشق، پایتخت سوریه، اعزام کرده اند.

ایاالات متحده در چند سال اخیر به اقداماتی برای بهبود روابط با دولت سوریه مبادرت کرده و از جمله برای نخستین بار از زمان کاهش سطح روابط دیپلماتیک بین دو کشور در سال 2005، سفیر جدید خود را به دمشق اعزام داشته است.

روابط با آمریکا

هدف دولت آمریکا دور کردن سوریه از ایران و گروه های تندرو لبنانی و فلسطینی به خصوص حزب الله لبنان و جنبش اسلامگرای حماس و فراهم آوردن زمینه مساعد برای مذاکرات صلح با اسرائیل است.

Image caption آمریکا با وجود تلاش برای بهبود روابط با سوریه همچنان به تحریم این کشور ادامه می دهد

در عین حال، وزارت خارجه ایالات متحده دولت سوریه را همچنان به حمایت از تروریسم بین المللی متهم می کند و رئیس جمهوری آمریکا اخیرا بار دیگر فرمان تحریم تجاری سوریه را، که باعث محدودیت مبادلات با شرکت های آمریکایی می شود، تمدید کرد.

با اینهمه، به نظر می رسد که مقامات آمریکایی آمادگی آن را دارند تا در صورت تغییر سیاست سوریه در برخی زمینه ها، گسترش روابط دو جانبه را مورد بررسی جدی قرار دهند و ظاهرا بازنگری سوریه در روابط با ایران از جمله تغییرات مورد نظر آمریکائیان بوده است.

حکومت سوریه از زمان آغاز جنگ ایران و عراق از جمله متحدان استرائژیک جمهوری اسلامی محسوب می شده و در این مدت، از کمک های گسترده اقتصادی ایران از جمله دریافت نفت رایگان یا ارزانقیمت و سرمایه گذاری هایی در بخش های مختلف اقتصاد ن کشور برخوردار بوده است.

بلافاصله پس از آغاز جنگ ایران و عراق، دولت سوریه خط لوله ارسال نفت عراق به خارج از طریق خاک سوریه را مسدود کرد در حالیکه عملیات نظامی در خلیج فارس، امکان صدور نفت عراق از این مسیر را هم از میان برده بود.

اختلاف رهبران سوریه و عراق، که به دو شاخه رقیب حزب بعث تعلق داشتند، تا سقوط رژیم صدام حسین در عراق ادامه داشت و پس از اشغال نظامی خاک عراق، دولت آمریکا مقامات سوری را به عدم همکاری در جلوگیری از ورود شورشیان مسلح به خاک عراق از طریق خاک سوریه متهم کرد.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در سال 2000 جانشین پدرش، حافظ اسد شد که از زمان کودتای نظامی سال 1968 در تشکیلات رهبری سوریه حضور داشت و در پی یک کودتای بدون خونریزی در سال 1970، مقام ریاست جمهوری را به دست آورد.

حکومت سوریه از اوایل دهه 1960 و با اتکای به امکان درگیری نظامی با اسرائیل، این کشور را تحت مقررات وضعیت فوق العاده قرار داده که هنوز هم ادامه دارد و شامل تعلیق بخش هایی از قانون اساسی و محدودیت آزادی های مدنی و سیاسی است.

در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در ژوئن سال 1967، اراضی سوریه در بلندی های جولان به تصرف ارتش اسرائیل در آمد و ادامه اشغال این اراضی یکی از موانع اصلی بر سر برقراری صلح بین دو کشور بوده است.

مطالب مرتبط