به روز شده:  12:02 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژوئن 2010 - 27 خرداد 1389

اسرائیل می گوید محاصره غزه را کاهش می دهد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اسرائیل روز پنجشنبه (17 ژوئن)، اعلام کرد از شدت محاصره اقتصادی نوار غزه می کاهد و اجازه خواهد داد کالاهای غیرنظامی بیشتری وارد این بخش از اراضی فلسطینیان شود.

تصمیم اسرائیل در حالی گرفته شده است که این کشور تحت فشارهای بین المللی بوده است تا محاصره را کلا لغو کند.

حمله کماندویی اسرائیل به یک کاروان دریایی حامل اقلام بشردوستانه برای غزه، که حدود سه هفته پیش در آبهای بین المللی رخ داد، به طور گسترده محکوم شده است.

گروه فلسطینی حماس، که کنترل نوار غزه را در دست دارد، تصمیم جدید اسرائیل را رد و آن را ترفندی برای منحرف کردن انتقادات رو به افزایش بین المللی از حمله کماندویی اسرائیل دانسته است.

پس از آن که گروه حماس در سال 2007 کنترل غزه را به دست گرفت، اسرائیل و مصر محاصره اقتصادی این منطقه را شدیدتر کردند.

کاهش محاصره نوار غزه، که به دنبال دو روز گفتگوی کابینه امنیتی اسرائیل اتخاذ شده، به این معنی است که شمار کالاهایی که اسرائیل اجازه می دهد از طریق گذرگاه های مرزی وارد غزه شود، افزایش خواهد یافت.

محاصره اقتصادی هنوز پا بر جا می ماند فقط از شدت آن کاسته می شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از رائد فتوح، مسئول تدارکات فلسطینیان غزه، گفت فهرست جدید کالاهای مجاز که توسط اسرائیل منتشر شده است شامل همه جور مواد غذایی، اسباب بازی، لوازم التحریر، وسایل آشپزخانه، تشک و حوله می شود..

گروهی از مردم غزه که برای تهیه اقلام مورد نیاز خود به مصر رفته اند

تنها موردی که در بیانیه دولت اسرائیل به طور مشروط قید شده، مصالح ساختمانی برای طرح های غیرنظامی است. اسرائیل گفته تنها تحت نظارت سازمان ملل متحد این کالاها می تواند وارد غزه شود.

اسرائیل ورود مصالحی مانند سیمان و تیر آهن به غزه را ممنوع کرده و استدلال کرده است که حماس ممکن است از آنها برای ساختن سلاح و تاسیسات نظامی استفاده کند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، امروز با انتشار بیانیه ای گفت: "کابینه اسرائیل در روزهای آتی برای اجرای سیاست جدید این کشور گام های دیگری را بررسی خواهد کرد."

سامی ابو زهری، سخنگوی حماس روز پنجشنبه گفت برخی از کالاهایی که اجازه ورود یافته اند، بی اهمیت و غیر ضروری اند: "آنچه ضروری است لغو کامل محاصره است. افراد و کالاها باید اجازه داشته باشند آزادنه وارد نوار غزه و از آن خارج شوند."

همزمان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان، که مقر آن در کرانه باختری است، تصمیم جدید اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که محاصره باید کاملا لغو شود.

اسرائیل می گوید محاصره اقتصادی نوار غزه - که هدف از وضع آن اعمال فشار بر حماس و همچنین آزادسازی گلعاد شالیط، سرجوخه اسرائیلی است - از ورود سلاح جلوگیری می کند اما به مواد بشردوستانه اجازه می دهد وارد این منطقه شود.

محاصره اقتصادی نوار غزه تنبیه دسته جمعی یک میلیون و چهارصد هزار نفر فلسطینی ساکن غزه توصیف شده و به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است.

جان گینگ، رئیس آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد برای غزه، روز پنجشنبه گفت، امیدوار است تصمیم جدید اسرائیل باعث شود وضعیت غیرقانونی و غیر انسانی در این اراضی به پایان رسد.

اما او افزود که باید صبر کرد و دید کلماتی که در بیانیه دولت اسرائیل آورده شده است چگونه به عمل تبدیل می شود.

9 فعال صلح ترکیه ای تبار در جریان حمله نظامی اسرائیل به کشتی های حامل مواد امدادی کشته شدند.

این هشتمین کاروان دریایی بود که از سال 2008 تلاش داشت وارد غزه شود اما اولین موردی بود که سفرش به خونریزی انجامید.

در همین حال، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز گذشته در گفتگو با بی بی سی هشدار داد حمله اخیر اسرائیل به کشتی های حامل کمک های بشردوستانه به غزه، احتمال جنگ در خاورمیانه را افزایش داده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.