سازمان ملل: 400 هزار نفر در درگیری های قرقیزستان آواره شده اند

Image caption اوضاع در قرقیزستان همچنان بحرانی است

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (17 ژوئن)، گفت شمار کسانی که به دلیل ناآرامی خشونت بار در جنوب قرقیزستان، آواره شده اند به 400 هزار نفر رسیده است.

حدود سیصد هزار نفر از خانه های خود گریخته اند و بنا به گزارش ها 75 تا 100 هزار نفر دیگر - مجزا از شمار کودکان - به کشور همسایه ازبکستان پناه برده اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز وضعیت در جنوب قرقیزستان را به شدت بحرانی توصیف کرده است.

مقادیر محدودی اقلام کمکی وارد این منطقه شده است اما صلیب سرخ می گوید که پناهجویان با کمبود ابتدایی ترین مواد مورد نیاز روبرو هستند.

پس از بالا گرفتن خشونت های قومی میان قرقیزها و اقلیت ازبک ساکن جنوب قرقیزستان در هفته گذشته که دست کم 191 کشته به جای گذاشت، بسیاری از اهالی این منطقه تصمیم گرفتند خانه های خود را ترک کنند.

ناظران معتقدند تلفات ناشی از این خشونت ها، بیشتر از آمار رسمی است.

آن سوی مرز و در داخل ازبکستان، بسیاری از آوارگان در اردوگاه های موقت جا داده شده اند.

حمیلا اوتاجونوا، یکی از پناهجویانی که در مرکز پناهندگان شهرستان خان آباد ازبکستان بسر می برد، به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما به لباس و دارو نیاز داریم به خصوص برای کودکان چون وقتی خانه های خود را ترک می کردیم فقط مهم بود که از ناآرامی های خشونت بار فرار کنیم و وقت نبود چمدان ببندیم. برخی پای برهنه فرار کرده اند."

شهر اوش که شاهد بخش عمده خشونت ها بوده است، در حال حاضر تحت کنترل ارتش قرقیزستان است و آرامشی شکننده در آن برقرار شده است.

البته گزارش هایی ارسال شده است که خود سربازان قرقیز نیز در غارتگری ها مشارکت دارند.

صلیب سرخ روز پنجشنبه گفت ناامنی و ترس، توام با کمبود ساده ترین مایحتایح، مانند غذا، آب، سرپناه و دارو، فشار شدیدی بر خانواده ها و بیمارستان ها وارد کرده است. این کمیته همچنین می گوید گزارش هایی دریافت کرده است حاکی از آن که مواردی از ضرب و شتم و تجاوز جنسی نیز رخ داده است.

پل کوئین-جاج، مدیر برنامه آسیای میانه در گروه بین المللی بحران، یک سازمان تحقیقات امنیتی که مقر آن در بروکسل است، گفت، وضعیت جنوب قرقیزستان احتمالا وخیم تر خواهد شد.

او گفت: "گزارش هایی که از جوامع ازبک در شهر اوش و در جلال آباد به دست ما رسیده به اندازه ای مشمئز کننده است که شک دارم کسی بخواهد بزودی به جنوب قرقیزستان بازگردد. در واقع به نظر من آوارگان فقط در صورتی برمی گردند که دولت ازبکستان آنها را وادار کند."

در بخش ازبک نشین اوش، یک نانوا که روز یکشنبه (16 ژوئن)، همراه همسر و پنج فرزندش به مرز گریخته بود روز دوشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفت به اوش بازگشته اند چون مواد امدادی در مرز تمام شده بود.

او گفت: "چه فرقی می کند کجا بمیری؟ در مرز غذا، آب آشامیدنی و کمک های بشردوستانه تمام شده بود. ما هم برگشتیم اوش."

مطالب مرتبط