آنگ سان سوچی: برمه وارد یک مرحله بحرانی می شود

سان سوچی
Image caption آنگ سان سوچی 14 سال از 20 سال گذشته را در حصر خانگی گذرانده است

کورت کمپبل، از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا که اخیرا با آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان دولت نظامی برمه ملاقات کرده است می گوید سان سوچی که در بازداشت به سر می برد، معتقد است که در آستانه برگزاری انتخابات عمومی، برمه در حال ورود به یک مرحله بحرانی است.

کورت کمپبل به بی بی سی گفت گفتگوهای سان سوچی با رهبران نظامی برمه موجب نومیدی وی شده است.

حزب طرفداری از دموکراسی خانم سان سوچی موسوم به لیگ ملی برای دموکراسی، می گوید محدودیت های قانون انتخاباتی بیش از حد است و این حزب در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

ولی به گفته کورت کمپبل، خانم سان سوچی اذعان کرده است که رهبران نظامی برمه باید در آینده این کشور نقش داشته باشند.

آقای کمپبل می گوید آنگ سان سوچی از آنچه در دنیا می گذرد کاملا باخبر است و هر روز نزدیک به 6 ساعت به رادیوی بی بی سی گوش می دهد.

در تحولی دیگر، دولت بریتانیا از رهبران برمه خواسته است خانم سان سوچی را که فردا شنبه 19 ژوئن، 65 ساله خواهد شد فورا و بدون شرط آزاد کند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفت سان سوچی 14 سال از 20 سال گذشته را در حصر خانگی گذرانده است و دولت برمه باید وی و نزدیک به 2100 زندانیان سیاسی دیگر را فورا و بدون شرط آزاد کرده و حقوق مردم برمه را رعایت کند.

لیگ ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی، در سال 1990 در انتخابات برمه پیروز شد ولی نظامیان برمه این انتخابات را باطل اعلام کردند و خانم سان سوچی از شرکت در فعالیت های سیاسی محروم شد.

در بانکوک، طرفداران سان سوچی، سالگرد تولد وی را با بریدن کیک تولد جشن گرفتند و در جریان یک رشته سخنرانی خواستار آزادی وی شدند.

مطالب مرتبط