بازدید رهبر قرقیزستان از مناطق ناآرام جنوب کشور

ناآرامی در قرقیزستان
Image caption در اثر ناآرامی در جنوب قرقیزستان 400 هزار نفر آواره شده اند

رزا آتونبایوا، رهبر موقت قرقیزستان در تلاش برای کاهش تنش در جنوب کشور ، به شهر اوش که هفته گذشته صحنه درگیری‌های قومی بود، رفته است.

مقامات قزقیزستان می گویند در جریان یک هفته ناآرامی ها حدود دویست نفر کشته شده اند، ولی خانم آتونبایوا گفت شمار کشته شدگان ممکن است تا دو هزار نفر باشد.

خانم آتونبایوا که با هلیکوپتر به اوش رفته است با وجود ناآرامی های اخیر، گفت رابطه جوامع قرقیز و ازبک بر اساس حسن نیت است.

رزا آتونیایوا، انتقادها در مورد نحوه برخورد دولت موقت با ناآرامی ها را رد کرد.

در تحولی دیگر، رابرت بلیک، مقام ارشد آمریکا در آسیای میانه، که از یک اردوگاه پناهندگان در داخل مرز ازبکستان دیدن کرده است خواستار انجام تحقیقات مستقل در باره درگیری های قومی اخیر در قرقیزستان شد.

کمیته صلیب سرخ وضعیت را بسیار بحرانی توصیف کرده و گفته است کمبود مواد ضروری در اردوگاه های پناهندگان دیده می شود.

در جریان درگیری های اخیر حدود 400 هزار نفر از خانه های خود گریختند و بسیاری از ازبک تبارها به خاک ازبکستان پناهنده شدند.

پیشتر، سازمان ملل متحد هشدار داده بود که چنانچه خشونت های قومی در قرقیزستان هر چه زودتر پایان نیابد، ممکن است دامنه خشونت ها به کشورهای همسایه قرقیزستان نیز کشیده شود.

ساکنان جنوب قرقیزستان به خصوص منطقه جلال آباد به حمایت از قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری سابق قرقیزستان که دو ماه قبل برکنار شد، شهرت دارند.

اما آقای باقی یف، که به بلاروس گریخته، دست داشتن در اغتشاشات اخیر را به شدت تکذیب کرده است.

در تاریخ 14 ژوئن، کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، که یک نهاد منطقه ای به رهبری روسیه است، با تشکیل جلسه فوق العاده، درخواست دولت قرقیزستان برای اعزام نیروهای واکنش سریع به جنوب این کشور را مورد بررسی قرار دادند.

در این جلسه روسیه موافقت کرد تا برای کمک به تثبیت اوضاع در قرقیزستان هلیکوپتر و سایر وسایل نقلیه و سوخت در اختیار دولت این کشور قرار دهد ولی با اعزام نیرو مخالفت کرد.

مطالب مرتبط