پرسش و پاسخ درباره نشت نفت در سواحل آمریکا

برآوردهای شرکت نفتی بریتانیایی بی پی در مورد میزان نشت نفت در خلیج مکزیک مرتب در حال تغییر هستند، به طوری که از هنگام آغاز این فاجعه در بیستم ماه میلادی آوریل تاکنون، تخمین ها تا 60 برابر بیشتر شده است. پرسش اینجاست که میزان نشت چگونه اندازه گیری می شود، و چرا مقدار برآوردها با هم فرق می کند؟

چرا میزان برآوردها از زمان شروع نشت نفت در ماه آوریل به شدت تغییر کرده است؟

پژوهشگران آمریکایی در پانزدهم ژوئن از رقم 35 هزار تا 60 هزار بشکه در روز سخن گفتند و این رقم از سوی استیون چو، وزیر نیروی آمریکا پذیرفته شد. او دستیابی به این تخمین را قدمی به جلو خواند.

این درحالی بود که مقامات آمریکایی در روز 26 آوریل میزان نشت روزانه نفت را هزار بشکه برآورد کرده بودند. کمی بعد شرکت بی پی میزان نشت را پنج هزار بشکه در روز تخمین زد، اما این ارزیابی کمی بعد بالاتر رفت: از 12 هزار تا 19 هزار بشکه در روز و سپس تا 40 هزار بشکه در روز.

چرا حجم جریان نفت مرتب رو به افزایش می گذارد؟

میزان نشت معمولا از روی دکل نفتی محاسبه می شود، اما دستگاه های سنجش دکل شرکت بی پی (Deepwater Horizon) در انفجار روز 20 آوریل از بین رفت.

ارقامی که در پانزدهم ژوئن اعلام شد تا حدی مبتنی بر اطلاعات جمع آوری شده با فشار سنج هایی است که در بستر دریا و روی درپوش های مهار کننده کار گذاشته شده اند. این درپوش ها متعلق به شرکت بی پی است که مقداری از نفت درز کرده را جمع آوری می کند.

یک روش دیگر که دانشمندان برای اندازه گیری میزان حجم نفت از آن استفاده می کنند، ترکیب کردن اطلاعات به دست آمده از عکس های ماهواره ای از نشت نفت در سطح دریا با تخمین های مربوط به ضخامت لایه نفتی است. ولی این عدد بسیار غیر قابل اعتماد است و تا حدی به مقدار نفتی که به سطح آب رسیده است بستگی دارد.

کارشناسان مکانیک سیالات در حال ردگیری ذرات خارج شده از دکل نفتی و اندازه گیری سرعت آنها هستند. آنها مشغول بهینه کردن مدل هایشان بر اساس میزان نفت، گاز و ذرات جامدی هستند که از چاه خارج شده اند.

برخی تخمین های دیگر بر تصاویر گرفته شده از حفره پایینی چاه مبتنی هستند.

تیمی از موسسه اقیانوس شناسی وود هول (Wood Hole) ایالات متحده هم برای اندازه گیری میزان نشت از روش های صوتی استفاده می کند.

درپوش جدید دکل چه مقدار نفت را جمع می کند؟

شرکت بی پی می گوید که درپوش مهار کننده ای که این شرکت روز سوم ژوئن روی چاه نفت قرار داد روزی 15 هزار بشکه نفت را جمع آوری و به یک کشتی در سطح آب منتقل می کند.

با این حساب حتی اگر مقدار نفت نشت کرده معادل تخمین پایینتر یعنی 35 هزار بشکه باشد، روزی 20 هزار بشکه نفت به داخل آب می ریزد.

این شرکت بریتانیایی قرار بوده که از اواسط ماه ژوئن یک سیستم مهار کننده دیگر را به کار بگیرد که میزان جمع آوری نفت را به 20 هزار تا 28 هزار بشکه در روز برساند.

ایان مک دونالد، استاد اقیانوس شناسی دانشگاه فلوریدا می گوید بی پی "میزان نشت نفت را دست کم گرفت" و "در ارزیابی توانایی خود در مقابله با چنین میزان نشتی هم اشتباه کرد".

او به بی بی سی گفت: "شاید بتوان گفت این یک اشتباه محاسبه مهلک بود . . . و نتیجه آنهم این است که بحران خیلی بیشتر طول کشید و نفت بسیار بیشتری نشت کرد، که اگر آنها (بی پی) از ابتدا میزان نشت را درست ارزیابی کرده بودند، می شد جلوی آن را گرفت."

آخرین اندازه گیری ها تا چه حد دقیق هستند؟

گفتن آن خیلی سخت است، چون مدل ها مرتبا مورد تجدید نظر قرار می گیرند و با مشاهدات جدید ترکیب می شوند.

در رسیدگی به لکه نفتی اصلی از موادی که نفت را پخش می کنند و به سطح می آورند و مرطوب کننده ها استفاده می شود تا کشش سطحی نفت کاهش یابد و بتواند با آب مخلوط شود. این کار باعث ایجاد مخلوط مایعی می شود که نفت را سریعتر به سطح آب می آورد تا در آنجا کشتی های جدا کننده نفت آن را جمع آوری کنند.

به گفته پروفسور میتلند، نگرانی هایی وجود دارد که مقداری از نفت نشت کرده لکه های جداگانه کوچکتری در زیر سطح آب تشکیل دهد. این مسأله تخمین میزان کلی نفت نشت کرده را دشوارتر می کند.

هنوز همه نفت نشت کرده به سطح آب نیامده، ولی این اتفاق بالاخره خواهد افتاد، چون نفت از آب سبکتر است.

پروفسور میتلند هشدار می دهد که تردیدها در مورد میزان کل نفت نشت کرده به بی پی خسارت وارد می کند.

"این امر اطمینان به تسلط کامل بی پی بر اوضاع و توانایی آنها در جمع آوری نفت و یا نهایتا مهار آن را خدشه دار می کند."

مطالب مرتبط