پناهندگی شش خانواده ایرانی در تاجیکستان

Image caption تاداراویچ: "اتباع ایرانی پس از حوادث مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در ایران در تاجیکستان پناهنده شدند"

شش خانواده ایرانی از زمان حوادث رخداده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته از تاجیکستان درخواست پناهندگی کرده‌اند.

بر اساس اطّلاع دفتر کمیسیریای عالی امور پناهندگان در سازمان ملل ، تعداد پناهندگان خارجی در تاجیکستان در سال 2009 در مقایسه‌با سال 2008 ، 25 درصد افزایش یافته است.

این مطلب در نشست مطبوعاتی کمیسیریای عالی پناهندگان سازمان ملل در تاجیکستان به مناسبت "روز جهانی پناهجویان"، که مصادف با 20 ژوئن است، مطرح شد.

به گفته الیه تاداراویچ، نماینده کمیسیریای عالی پناهندگان سازمان ملل در تاجیکستان، در طول یک سال اخیر 405 درخواست تازه پناهجویی به مقامات این کشور تسلیم شده است، که شش مورد از این تعداد درخواست خانواده‌های ایرانی است.

نماینده کمیسیریای عالی در امور پناهندگان خبر داد، که در برخی از موارد خانواده‌های ایرانی به صورت غیرقانوني وارد تاجیکستان شده‌اند و به این دلیل در زمینه کسب مقام پناهندگی در این کشور دچار مشکلاتی شده‌اند، که دیرتر توسط کمیسیریا حل شده است.

وی گفت: “به نظر می‌رسد، که مقامات تاجیکستان طبیعت ورود این پناهجویان به کشورشان را درک نمی‌کنند. طبق کنوانسییون پناهندگی، ورود غیرقانوني پناهجو به کشور باید بخشیده شود و دولت باید در هر صورت به او مقام پناهندگی بدهد.”

این در حالیست، که تاجیکستان نخستین کشور آسیای مرکزی است، که به کنوانسیون جهانی در امور پناهندگی پیوسته است.

به این ترتیب، به گفته مسئولان کمیسیریای عالی پناهندگان، مشکل آن عدّه از شهروندان ایران، که برای درخواست پناهندگی از تاجیکستان به صورت غیرقانوني به این کشور وارد شده اند، با دخالت این کمیسیاریا حل شده است.

در حال حاضر در جهان حدود چهار ميلیون و 300 هزار نفر بی‌خانمانشدگان اجباری ثبت شده‌اند، که 15 هزار تن از این تعداد پناهنده هستند.

از "روز جهانی پناهجویان" در سال جاری تحت شعار "خانه را از دست دادیم، آینده را نه !" در کشورهای مختلف تدابیری برگزار شده است.

پناهندگان افغان در تاجیکستان

حالا در تاجیکستان حدود 4500 پناهنده به سر می‌برند.

بر اساس اطّلاع کمیسیریای عالی پناهندگان، بخش عمده آوارگان یا مهاجران خارجی در تاجیکستان را همچنان اتباع افغانستان تشکیل می‌دهند.

Image caption نود و نه درصد آوارگان در تاجیکستان را افغانها تشکیل میدهند

الیه تاداراویچ در این باره گفت: "تاجیکستان همچنان از کشورهای مهمّی برای کمک به پناهجویان افغانستان باقی می‌ماند. این کشور در گذشته بیش از یک میلیون پناهنده تاجیک را در قلمرو خود برای سالها پناهگاه داده بود."

وی تأکید کرد، که 86 درصد از پناهندگان را شهروندان تاجیکتبار افغانستان تشکیل می‌دهند، که آنها عمدتا‌ از مناطق کابل، بلخ و هرات به تاجیکستان آمده‌اند.

آقای تاداراویچ افزود، که "به خاطر این که بیشتر پناهجویان افغانستان در تاجیکستان تاجیکتبارند، رئیس جمهور تاجیکستان در سخنرانیهایش آنها را با عبارت "برادران افغان" خطاب می‌کند."

در همین حال، نماینده کمیسیریای عالی پناهدگان از مصوّبه اخیر دولت این کشور در باره تعیین محل زیست پناهندگان در بیرون از شهر دوشنبه انتقاد کرد.

وی گفت این مصوّبه مخالف قوانین بین المللی در باره آزادی حرکت انسانهاست. با این وجود، به گفته آقای تاداراویچ، کمیسیریای عالی پناهدگان در چهارچوب قوانین تاجیکستان فعالیت می‌کند.

این در حالیست، که سازمان ملل برنامه تدابیر جدید مربوط به پناهجویان شهر‌نشین را روی دست گرفته و شهر دوشنبه را در میان شش شهر دیگر جهان برای راه‌اندازی آزمایشی این برنامه جدید انتخاب کرده است.

مسئولان کمیسیریای عالی پناهندگان می‌گویند انتخاب شدن دوشنبه برای اجرای این طرح آزمایشی، که عمدتا کارآموزی پناهجویان را در نظر دارد، برای تاجیکستان مفید خواهد بود.

به این ترتیب، به گفته آنها، هرچند تعداد کمي از پناهندگان در تاجیکستان به سر می‌برند، ولی این کشور در مرکز توجّه سازمان ملل متّحد باقی می‌ماند