هشدار اسرائیل درباره سفر فعالان از لبنان به غزه

Image caption اسرائیل می گوید محاصره زمینی غزه را کاهش می دهد

اسرائیل علیه حرکت احتمالی یک کشتی حامل کمک های بشردوستانه از لبنان به سمت غزه هشدار داده و از دولت لبنان خواسته است که از این اقدام جلوگیری کند.

گابریلا شالو، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد جمعه (۱۸ ژوئن) هشدار داد، هرگونه تلاش مسافران کشتی "مریم" برای شکستن محاصره دریایی غزه می تواند صلح و امنیت منطقه خاورمیانه را به خطر بیاندازد.

بر اساس گزارش ها، فعالانی که در حال تدارک این سفرند همگی زن هستند و می خواهند تا چند روز دیگر، سفر خود را از بندر طرابلس در شمال لبنان آغاز کنند.

سفیر اسرائیل موضع دولت خود علیه این سفر را کتبا به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه داد.

او گفت: "اسرائیل بر اساس حقوق بین المللی توسل به هر اقدامی را برای جلوگیری از شکستن محاصره دریایی نوار غزه توسط این کشتی ها، حق خود می داند."

این مقام اسرائیل همچنین گفت گروه حزب الله لبنان احتمالا با سازمان دهندگان این سفر ارتباط دارد.

حزب الله لبنان این اتهام را رد کرده است.

بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی طی هفته های گذشته از اسرائیل خواسته اند که به محاصره نوار غزه خاتمه دهد تا از فشار بر مردم آن کاسته شود.

اسرائیل می گوید نگران ارسال تسلیحات به گروه فلسطینی حماس در نوار غزه است.

اسرائیل پنجشنبه اعلام کرد محدودیت های زمینی نوار غزه را کاهش می دهد اما محاصره دریایی آن همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

نیروی دریایی اسرائیل در اوایل ماه ژوئن از نزدیک شدن یک کشتی ایرلندی حامل کمک های بین المللی به غزه جلوگیری کرد و آن را پس از رهگیری، به بندر اشدود فرستاد.

حمله کماندوهای اسرائیل به کاروان کشتی های فعالان بین المللی در روز ۳۱ ماه مه به مرگ نه شهروند ترکیه منجر شد و محکومیت گسترده بین المللی را در پی داشته است.

مطالب مرتبط