هشدار اسرائیل به لبنان علیه شکستن محاصره غزه

محاصره غزه
Image caption اسرائیل با محاصره غزه مانع رسیدن کمک های بشردوستانه به این منطقه می شود

گابریلا شالو، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد، هشدار داده است که اسرائیل برای جلوگیری از شکستن محاصره غزه توسط کشتی های کمک رسانی، از تمام امکانات استفاده خواهد کرد.

خانم شالو، در نامه ای به بان کی-مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نوشته است که ظن اسرائیل این است که مسئولان برنامه اعزام کشتی های کمک رسانی با گروه پیکارجوی حزب الله لبنان ارتباط دارند.

این کشتی ها قرار است از لبنان به مقصد غزه حرکت کنند.

گابریلا شالو، با هشدار به لبنان و جامعه بین المللی گفته است اعزام این کشتی ها می تواند به تنش در منطقه افزوده و در صلح و امنیت تمام منطقه تاثیر بگذارد.

وی گفته است این احتمال وجود دارد که تروریست ها توسط این کشتی ها وارد نوار غزه شوند و از لبنان خواسته است با توجه به شرایط موجود، احساس مسئولیت کرده و مانع حرکت کشتی های کمک رسانی به مقصد غزه شود.

در این نامه همچنین گفته شده که با وجود محاصره غزه و ادامه اسارت گلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی توسط حماس، اسرائیل همچنان اجازه داده است که کمک های بشردوستانه به طور مستمر، به نوار غزه برسد.

روز گذشته 18 ژوئن، حزب الله لبنان هر گونه دست داشتن در ماموریت دو فروند کشتی کمک رسانی را تکذیب کرد.

حزب الله لبنان گفته است که نمی خواهد به اسرائیل بهانه ای برای توجیه حمله به فعالان حقوق بشر را بدهد.

قرار است شماری از فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران زن، با این کشتی ها سفر کنند.

از ماه گذشته که تلاش برای رساندن کمک به نوار غزه از طریق دریا به مرگ 9 فعال حقوق بشر منجر شد، این اولین باری است که کشتی های کمک رسانی قصد شکستن محاصره دریایی غزه را دارند.

مطالب مرتبط