آب آلوده جان میلیون ها نفر را در بنگلادش تهدید می کند

Image caption آب آلوده به آرسنیک جان بسیاری را در بنگلادش تهدید می کند

براساس یک تحقیق انجام شده دهها میلیون نفر در بنگلادش، به دلیل وجود مقادیری آرسنیک در آب آشامیدنی با خطر مرگ زودهنگام روبرو هستند.

در این تحقیق که توسط جمعی از پژوهشگران آمریکایی انجام شده و نتایج آن در ژورنال "لانست" به چاپ رسیده، آمده است بیش از بیست درصد از مرگ و میرهایی که طی ده سال تحقیق برروی 12 هزار نفر از مردم بنگلادش انجام شد حاکی از آن است که این افراد به دلیل استفاده از آب آشامیدنی آلوده جان خود را از دست داده اند.

دکتر حبیب الله احسن از بخش پزشکی دانشگاه شیکاگو، که نتایج تحقیقش در این مورد منتشر شده، در این باره می گوید:" دهها میلیون نفر از مردم بنگلادش در معرض مرگ زودرس قراردارند. باید هر چه زودتر و فورا به دنبال یافتن منابع آبی که سلامت مردم را به خطر نمی اندازند ، بود . باید مانع از آن شد که این افراد از طریق نوشیدن آب آلوده در معرض سم آرسنیک قرار بگیرند."

آرسنیک باعث سرطان شده و برای کبد، پوست، کلیه و همچنین سیستم قلب خطرناک است.

به گفته دکتر احسن، مردم در مناطقی از بنگال غربی در هند، بخش هایی از آرژانتین، شیلی، مکزیک و همچنین مناطقی در ایالت نوادا ، نیومکزیکو و نیوهمشایر هم با نوشیدن آبی که منبع آن چاههایی است که به آرسنیک آلوده هستند ، در معرض خطر قرار دارند.

براساس برآورد انجام شده توسط تیم تحقیقاتی دکتر احسن ، بیش از 77 میلیون نفر از مردم بنگلادش یعنی حدود نیمی از جمعیت این کشور، از دهه 70 میلادی و در پی حفر چاههایی که امکان استفاده از منابع آب زیرزمینی را می دهد، در معرض سم آرسنیک قرار گرفته اند.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای گفته است که این میزان جمعیت بیشترین تعدادی است که تاکنون در طول تاریخ در معرض مسمویت قرار گرفته اند.

به گفته دکتر احسن ، تحقیق انجام شده اولین مورد در نوع خود برای اندازه گیری ارتباط بین نسبت مصرف آرسنیک با خطر افزایش میزان مرگ و میر است. اما نکته مهم این است که این مشکل تنها به بنگلادش اختصاص ندارد.

دکتر احسن همچنین می افزاید دلیل این که تحقیق در این مورد برروی جامعه بنگلادش انجام گرفت این است که منبع آب آشامیدنی حدود 90 درصد از جمعیت این کشور آب های زیرزمینی است.

این تیم پژوهشی برای انجام این تحقیق، میزان آرسنیک را در آب آشامیدنی و همچنین در ادرار 12000 نفر در بنگلادش در حدفاصل سالهای 2000 تا 2002 میلادی اندازه گیری کرد. گروهی از پزشکان هم هر دو سال، وضعیت سلامت این افراد را تحت بررسی قرار دادند.

در پایان شش سال، این پژوهشگران میزان آرسنیک مصرفی را با میزان مرگ و میر مقایسه کرده و دریافتند که در 25 درصد از مردم با میزان بالای آرسنیک خطر مرگ به میزان 70 درصد بیش از افرادی است که میزان آرسنیک کمتری مصرف کرده اند.

مطالب مرتبط