اردوغان: پ ک ک را نابود می کنیم

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه
Image caption آقای اردوغان سال گذشته تلاش کرد تا رویکردی متعادل در قبال کردها در پیش بگیرد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به دنبال کشته شدن یازده سرباز این کشور توسط کردهای شورشی این کشور، گفت که مبارزه با گروه جدایی طلب کرد پ ک ک را تا زمان "نابودی" آنها ادامه خواهد داد.

این اظهارات آقای اردوغان در قالب پیامی به روسای قوای مسلح ترکیه به مناسبت کشته شدن سربازان ترک در نزدیکی مرز عراق صورت گرفته است.

نخست وزیر ترکیه گفت: "این حملات نفرت انگیز به عزم ترکیه برای جنگیدن با حزب کارگران کردستان ( پ ک ک) پایان نمی دهد."

ارتش ترکیه هم در بیانیه ای گفته است در تلافی این اقدام، با هلیکوپتر به مقر این گروه کرد حمله کرده و حداقل دوازده نفر از آنها را کشته است. هواپیماهای جنگی ترکیه همچنین به مواضع شورشیان کرد در داخل خاک عراق حمله کرده اند.

میزان خشونت ها میان نیروهای ترکیه و شورشیان کرد پ ک ک طی ماه های اخیر افزایش یافته است.

ارتش ترکیه روز جمعه گذشته اعلام کرد که از ماه مارس امسال ۱۲۰ شورشی کرد را کشته است. در این مدت چهل و سه سرباز ترک هم کشته شده اند.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید با کشته شدن یازده سرباز ترک، مواضع دولت ترکیه نسبت به جدایی طلبان کرد، بیش از پیش سفت و سخت می شود. او می گوید تدفین هر سرباز ترک در این کشور، احساسات ملی گرایانه میان مردم ایجاد می کند.

خبرنگار بی بی سی می گوید حزب عدالت و توسعه آقای اردوغان در برابر اتهامات احزاب رقیب مبنی بر کوتاه آمدن در قبال تروریست ها، آسیب پذیر است. آقای اردوغان سال گذشته تلاش کرد تا رویکردی متعادل در قبال کردها در پیش بگیرد.

پ ک ک

پیکارجویان کرد جدایی طلب ترکیه موسوم به پ ک ک غالبا در کوه های شمال عراق مخفی می شوند.

ترکیه، پ ک ک را متهم می کند که از پایگاه هایشان در شمال عراق برای انجام حملات به خاک ترکیه استفاده می کنند.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای استقلال از ترکیه در جنوب شرق این کشور با دولت می جنگد و تا کنون نزدیک به چهل هزار نفر در این درگیری ها کشته شده اند.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان ترکیه را یک گروه تروریستی می شناسند.

اقلیت کردها که عمدتا در شرق ترکیه مستقر هستند، حدود بیست درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط