چین ارزش یوان را ثابت نگه می دارد

Image caption چین قصد ثابت نگه داشتن ارزش یوان را دارد

بانک مرکزی چین می گوید قصد دارد تا ارزش "یوان" واحد پول این کشور را ثابت نگه دارد و برنامه ای برای ارزش گذاری مجدد بر واحد پول ندارد.

بانک مرکزی چین این تصمیم را یک روز پس از آن اعلام کرد که پیش از این خبرهایی مبنی بر این که قرار است ارزش واحد پول این کشور متغییر باشد، منتشر شد.

اما حال مقامات چین اعلام کرده اند که در حال حاضر برنامه ای برای ایجاد تغییری اساسی در ارزش یوان ندارند.

چین اخیرا برای ایجاد تغییر در سیاست های مربوط به واحد پولی این کشور تحت فشارهای فزاینده ای بود.

آمریکا به خصوص، از این مسئله که چین عمدا ارزش یوان را پایین نگه داشته تا به صادرات این کشور به بازارهای خارجی کمک کند، شاکی بوده است.

باراک اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته از تصمیم چین مبنی بر این که قصد دارد ارزش واحد پولش را متغییر نگه دارد، استقبال کرد. اما تصمیم اخیر بانک مرکزی چین شک و تردیدهایی را در مورد عملی شدن این طرح ایجاد کرده است.

در وبسایت رسمی بانک مرکزی چین آمده است:"در حال حاضر، طرحی برای ایجاد تغییرات اساسی در ارزش یوان، واحد پول این کشور وجود ندارد. "

براساس خبر منتشره در این وبسایت، بانک مرکزی قصد دارد تا ارزش یوان را درسطحی قابل قبول که به ایجاد ثبات اقتصادی کمک خواهد کرد، نگه دارد.

چین در دوسال گذشته عملا ارزش یوان را با دلار آمریکا تطبیق داده بود.

اما چین در سال 2005 میلادی همزمان با بحران جهانی اقتصادی، و در زمانی که بیم آن می رفت تقاضا برای صدور کالا به خارج با تهدید روبرو شود، بار دیگر ارزش یورو را تحت کنترل درآورد.

انتظار می رود سیاست های مربوط به پول رایج چین در دستور کار نشست گروه 20 که قرار است اواخر ماه جاری در تورنتو برگزار شود، قرار بگیرد.

مطالب مرتبط