شرکت اردوغان در مراسم تشییع سربازان کشته شده ترک

رجب طیب اردوغان
Image caption آقای اردوغان گفت کردها با توسل به خشونت به نتیجه نخواهند رسید

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، درمراسم تشییع جنازه سربازان این کشور که در مقابله با شورشیان کرد کشته شده اند شرکت کرده است.

آقای اردوغان این مراسم گفت که شورشیان جدائی طلب کرد با از سرگیری خشونت به خواسته خود نخواهند رسید. او اضافه کرد که آنها هرگز در این راه پیروز نخواهند شد و فقط، به گفته او در خون خود غرق خواهند شد.

آقای اردوغان این سخنان را در شهر وان، در جنوب شرق ترکیه بیان کرد. اکثر ساکنان این منطقه کرد هستند.

نخست وزیر ترکیه برای شرکت در تشییع جنازه یازده سرباز ترکیه به این منطقه رفته است. این سربازان در حملات روز شنبه شورشیان کرد متعلق به حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ ک ک کشته شدند. یک سرباز دیگر هم در درگیری هایی که در طی شب روی داد، جان سپرد.

هواپیماهای جنگی ترکیه در پاسخ به این حملات مواضع کردها در شمال عراق را بمباران کردند. مقامات ترکیه می گویند دوازده کرد شورشی در این حملات کشته شده اند.

به گفته مقامات عراق یک دختر نوجوان عراقی هم در جریان بمباران ها جان باخته است.

پایان آتش بس

پ ک ک در ماه جاری میلادی اعلام کرد که به آتش بس یکطرفه ای که یک سال است به آن پایبند بوده، پایان داده است و در پاسخ به حملات سربازان ترکیه به مواضع کردها در شمال، نیروهای پ ک ک نیز حمله به سربازان ترکیه را از سر می گیرند.

پ ک ک در ترکیه یک گره تروریستی محسوب می شود. ایالات متحد آمریکا و اتحادیه اروپا هم پ ک ک را یک گروه ترورستی میدانند.

این گروه در آوریل سال 2009 اعلام کرد که تنها در دفاع از خود دست به اسلحه خواهد برد.

آغاز این آتش بس همزمان بود با بررسی برنامه اصلاحات در دولت رجب طیب اردوغان که بخشی از آن مربوط می شد به افزایش حقوق کردهای ترکیه بود.

اما پیشر فت این برنامه اصلاحات رفته رفته کندتر شده است و در ماه دسامبر هم با مانع بزرگی روبرو شد. در این ماه، دادگاه قانون اساسی ترکیه فعالیت حزب جامعه دمکراتیک را که از احزاب کرد ترکیه است، غیر قانونی اعلام کرد. علت این تصمیم ارتباط این حزب با پ ک ک عنوان شده است.

از سال 1984 که پ ک ک فعالیت مسلحانه خود را علیه دولت ترکیه آغاز کرد تا کنون، بیش از 40 هزار نفر در این درگیری ها کشته شده اند.

مطالب مرتبط