انتخابات ریاست جمهوری لهستان به دور دوم کشیده شد

برونیسلاو کوموروسکی
Image caption برونیسلاو کوموروسکی از حزب حاکم لهستان که طرفدار بازار آزاد است، تا کنون بیشترین رای را به دست آورده است

در حالی که شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری لهستان رو به پایان است، نتایج نشان می دهد که انتخابات به دور دوم کشیده شده است.

برونیسلاو کوموروسکی از حزب حاکم لهستان که طرفدار بازار آزاد است، تا کنون بیشترین رای را به دست آورده اما نتوانسته به حد نصاب پنجاه درصد لازم برای پیروزی در مرحله اول دست یابد.

آقای کوموروسکی تا کنون چهل و یک درصد آرا را به خود اختصاص داده و رقیب اصلی او یاروسلاو کاچینسکی، برادر رئیس جمهور سابق که در سانحه هوایی کشته شد، سی و هفت درصد آرا را به دست آورده است.

آقای کوموروسکی در حال حاضر در سمت کفیل ریاست جمهوری انجام وظیفه می کند.

لخ کاچینسکی در ماه آوریل گذشته در سانحه سقوط هواپیما در روسیه، به اتفاق شمار زیادی از رهبران سیاسی و نظامی لهستان کشته شد.

یاروسلاو کاچینسکی که از حزب محافظه کار قانون و عدالت است، برادر دو قلوی لخ کاچینسکی است و امیدوار است که جانشین برادرش شود.

آدام ایستون، خبرنگار بی بی سی در ورشو می گوید شخصیت یاروسلاو کاچینسکی از هنگام کشته شدن برادرش تغییر کرده و او خود را به عنوان شخصی که حاضر به مصالحه است، جلوه داده است.

آقای کوموروسکی که قبلا سمت ریاست مجلس را داشته می گوید کارنامه سیاسی او نشان می دهد که قادر است ملت را متحد کند.

انتخابات ریاست جمهوری لهستان در حالی برگزار شد که مردم این کشور با فاجعه جاری شدن سیل در هفته های اخیر مواجه هستند که منجر به مرگ بیست نفر و بی خانمانی هزاران نفر شده است.

مطالب مرتبط