انفجار بمب در استانبول تلفاتی برجای گذاشت

اتوبوس حامل نظامیان
Image caption حمله به اتوبوس نظامی با تشدید درگیری ارتش و پ ک ک همزمان بوده است

چند روز پس از تشدید درگیری مسلحانه ارتش و جدایی طلبان کرد ترکیه، انفجار بمب در استانبول تلفاتی برجای گذاشته است.

به گزارش رسانه های خبری ترکیه، روز سه شنبه، 1 تیر (22 ژوئن)، در مسیر حرکت یک اتوبوس متعلق به ارتش ترکیه در نزدیکی یک مجتمع مسکونی نظامی در بخش اروپایی استانبول بمبی منفجر شد که در اثر آن دست کم دو نظامی و یک غیرنظامی کشته و شش تن دیگر زخمی شدند.

براساس این گزارش ها، ظاهرا این بمب در مسیر حرکت این اتوبوس جاسازی شده بود و هنگام عبور خودرو، با وسیله کنترل از راه دور منفجر شد.

برخی از رسانه های ترکیه گفته اند که فرد غیرنظامی دختر نوجوان یکی از افسران ارتش بود که با این اتوبوس سفر می کرد.

پس از انفجار بمب، صدای آژیر آمبولانس هایی که عازم محل حادثه بودند به گوش می رسید و پلیس این محل را برای جستجوی شواهد مربوط به بمب گذاری به محاصره در آورد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این بمب گذاری را بر عهده نگرفته است اما این حادثه تنها چند روز پس از وقوع یک رشته درگیری های شدید بین گروه جدایی طلب حزب کارگران کردستان - پ ک ک - و ارتش ترکیه گزارش می شود.

از روز جمعه این هفته، گزارش هایی حاکی از درگیری بین افراد مسلح این گروه و نظامیان ترکیه همراه با تلفات سنگین دو طرف انتشار یافته است.

به گفته منابع خبری ترکیه، شامگاه جمعه یازده نظامی این کشور در حمله شورشیان کرد وابسته به پ ک ک در مناطق عمدتا کردنشین جنوب شرق ترکیه کشته شدند.

دولت ترکیه نیز در واکنش نسبت به این حمله، اعلام کرد که هواپیماهای نیروی هوایی این کشور مواضع افراد مسلح پ ک ک را، از جمله در مناطق کردنشین شمال عراق بمباران کرده و دوازده شورشی کرد را کشته اند.

مقامات کردستان عراق با تایید این حمله هوایی گفتند که یک دختر نوجوان عراقی از جمله قربانیان این بمباران ها بوده است.

از سرگیری خشونت

حزب کارگران کردستان عراق یک گروه جدایی طلب کرد است که شماری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده و اعضای اتحادیه اروپا آن را یک سازمان تروریستی می دانند.

Image caption اردوغان تهدید کرده است که شورشیان کرد را نابود خواهد کرد

این گروه از سال 1984 عملیات مسلحانه خود علیه دولت مرکزی ترکیه را با هدف کسب خودمختاری آغاز کرد و گفته می شود در درگیری های بین دو طرف، تا کنون بیش از چهل هزار نفر کشته شده اند.

اوایل سال گذشته، پ ک ک اعلام کرد که به منظور حل و فصل اختلاف با دولت مرکزی ترکیه از طریق تعامل و گفتگو، آتش بس یک طرفه برقرار کرده و جز در برابر حملات مسلحانه، دست به اسلحه نخواهد برد.

با این همه، از اول ماه ژوئن سال جاری، این گروه عملیات مسلحانه خود را از سر گرفته و به آن شدت بخشیده است.

اگرچه دولت ترکیه هر گونه تماس و مذاکره با پ ک ک را مردود دانسته است اما در چند سال اخیر، به تدریج به اقداماتی در راستای آزادی بیشتر فرهنگی برای کردها مبادرت کرده است با این هدف که زمینه مخالفت آنان با حکومت مرکزی را کاهش دهد.

ظاهرا نارضایی پ ک ک از ناکافی بودن اقدامات دولت در برآوردن خواست های این گروه عامل از سرگیری خشونت بوده است.

گفته می شود که شمار قابل توجهی از افراد مسلح پ ک ک در مناطق هم مرز ترکیه در شمال عراق پناه گرفته اند و عملیات خود در داخل ترکیه را از آنجا سازمان می دهند.

در گذشته، ارتش ترکیه با هدف از میان بردن مواضع پ ک ک در شمال عراق، به عملیات هوایی و زمینی در داخل خاک این کشور مبادرت کرده و در پی درگیری روزهای اخیر، احتمال تکرار چنین عملیاتی افزایش یافته است.

نخست وزیر ترکیه در مراسم تشییع جنازه نظامیان کشته شده ترکیه در روز شنبه تهدید کرد که پ ک ک را از میان خواهد برد.

مطالب مرتبط