به روز شده:  14:45 گرينويچ - سه شنبه 22 ژوئن 2010 - 01 تیر 1389

بریتانیا

بودجه اضطراری بریتانیا با هدف کاهش کسری بودجه ارائه شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزیر دارایی بریتانیا اصلاحیه بودجه این کشور را با هدف کاهش کسری بودجه به پارلمان ارائه کرده است.

جورج آزبورن، وزیر دارایی دولت ائتلافی بریتانیا، روز سه شنبه ۱ تیر (۲۲ ژوئن) در سخنانی در مجلس عوام، با ارائه لایحه بودجه اضطراری، سیاست اقتصادی خود برای کاهش کسری بودجه قابل توجه این کشور را شرح داد.

رهبران دولت جدید، که پس از شکست حزب کارگر در انتخابات پارلمانی در ماه مه با ائتلاف دو حزب محافظه کار و لیبرال دموکرات تشکیل شده، کاهش کسری بودجه بریتانیا را یکی از مهمترین برنامه های خود اعلام داشته و هشدار داده بودند که مقابله با این کسری بودجه مستلزم پیاده کردن سیاست سختگیرانه اقتصادی خواهد بود.

در مقایسه با اکثر کشورهای پیشرفته، کسری بودجه بریتانیا نسبت به تولید ناخالص داخلی بالاتر و به مراتب بیش از حدی است که تا قبل از بروز رکود اقتصادی سال های اخیر برای دولت های غربی قابل قبول تلقی می شد.

دولت کارگری، که تا ماه گذشته میلادی، به مدت سیزده سال زمام امور بریتانیا را در دست داشت، به منظور مقابله با رکود اقتصادی دو سال گذشته، به سیاست های انبساطی پولی و مالی متوسل شد که علاوه بر کاستن از نرخ بهره، شامل افزایش قابل توجه هزینه های دولتی، از جمله از طریق کمک به موسسات مالی بحران زده بود.

حزب محافظه کار، که یک حزب میانه راستگرا محسوب می شود، در مقایسه با حزب کارگر از نقش کمتر دولت در اقتصاد، کمتر شدن هزینه های دولتی و کاهش مالیات ها حمایت می کرده است، اما می گوید که بودجه اضطراری را براساس لزوم کاستن از کسری بودجه تدوین کرده است.

حزب کارگر، همراه با شماری از اقتصاددانان هشدار داده اند که کاهش بی رویه هزینه های دولتی در زمانی که اقتصاد بریتانیا همچنان با نرخ پائین رشد مواجه است می تواند به تعمیق رکود منجر شود.

این گروه از اقتصاددانان، راه حل اساسی برای کاهش کسری بودجه را مستلزم اقداماتی می دانند که با افزایش نرخ رشد اقتصادی و در نتیجه، بالاتر رفتن درآمدها، زمینه سالمتری را برای بازپرداخت بدهی های دولتی از طریق اخذ مالیات از این درآمدها در آینده مهیا می سازد.

راه حل پیشنهادی آنان افزایش مالیات بر درآمدهای بالا همراه با برخی اصلاحات در هزینه های دولتی بوده است.

در بودجه اضطراری دولت ائتلافی، مالیات بر ارزش افزوده، که یکی از منابع عمده عواید مالیات غیر مستقیم دولت بریتانیاست، افزایش یافته، هر چند مالیات افراد کم درآمد کمتر شده است.

در مقابل، دولت از میزان برخی کمک های نقدی پرداختی به خانواده ها از جمله انواعی از کمک هزینه اولاد کاسته و پرداخت یارانه به معلولان را به تشخیص استحقاق آنان موکول ساخته است.

اما در مجموع، مالیات بر درآمد برای دارندگان درآمدهای کم و متوسط کاهش یافته است.

اگرچه در جریان مبارزات انتخاباتی، کمابیش همه احزاب بر لزوم اقدام برای کاهش کسری بودجه تاکید می کردند، اما رهبری حزب کارگر می گوید که بودجه اضطراری به امکان رشد اقتصادی کشور آسیب می زند.

هریت هارمن، کفیل رهبری حزب کارگر، دولت را متهم کرده که نتوانسته است "توازن لازم" بین لزوم کاهش از کسری بودجه و حمایت از رشد اقتصادی را برقرار سازد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.