شایعه باعث فروپاشی اقتصاد اسپانیا می‌شود؟

زاپاته رو
Image caption تدابیر آقای زاپاته رو مورد حمایت سایر رهبران اتحادیه اروپا واقع شده است

دیدار مدیر صندوق بین‌المللی پول از مادرید تحت‌الشعاع یک شایعه‌ مایوس کننده قرار گرفت؛ این که دومینک اشتراوس کان به اسپانیا می‌آید تا در مورد راه حل چند میلیارد یورویی برای نجات اقتصادی اسپانیا مذاکره کند.

اما در عوض آن چه اتفاق افتاد، چیزی نبود جز نمایشی در حمایت از دولت اسپانیا و تلاش‌های اخیرش در مهار کسری بودجه و تصویب اصلاحات ساختاری که برای مدتهای مدید به تعویق افتاده بود.

روزنامه ‌چپ میانه ال پائیس، نظرات دومینیک اشتراوس کان مبنی بر این که دولت سوسیالیست اسپانیا در جهت کاملا درستی حرکت می کند را "خودزنی" در راستای اصلاحات نه چندان مورد پسند عموم دولت خوانده است.

اتحادیه‌های بزرگ کارگری اسپانیا در واکنش به اصلاحات در قوانین کار، دعوت به اعتصاب عمومی کرده اند.

دولت می خواهد شرکت‌ها را به برای شروع مجدد استخدام نیروی انسانی تشویق ‌کند تا میزان بیکاری ۲۰ درصدی را کاهش دهد.

اتحادیه‌های کارگری از این واهمه دارند که مقررات جدید، امنیت شغلی را بیش از پیش کاهش دهد.

زیرساخت‌ها

اما صندوق بین‌المللی پول، از مدتها پیش دولت اسپانیا را به انجام اصلاحات فرا خوانده بود. مدیر این صندوق در پی دیدارش با خوزه لوئیس رودریگز زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا از "تلاش دولت در ایجاد زیرساخت‌هایی برای دو دهه رشد اقتصادی" استقبال کرده است.

کمی پس از این دیدار، شاخص معیار سهام مادرید دو دهم درصد افزایش پیدا کرد.

پیشتر شایعه شده بود که اقتصاد اسپانیا به نقطه بحرانی رسیده و دولت در صدد درخواست کمک مالی از آلمان ‌است.

این شایعه از هر دو طرف به شدت تکذیب شد، با این حال آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با گفتن این که منابع مالی اتحادیه اروپا در صورت نیاز اسپانیا در دسترس آن کشور قرار خواهد گرفت، به این شایعه دامن زد.

Image caption اتحادیه‌های کارگری اسپانیا تهدید به اعتصاب های بیشتر کرده اند

انتشار خبر سفر مدیر صندوق بین‌المللی پول، خاطره اعطای وام اضطراری به یونان را به یاد می‌آورد، وامی که پس از سفر مدیر این صندوق به آتن، پایتخت یونان به این کشور اعطا شد. هنگامی که از یک شهروند مادریدی پرسیدم که آیا شایعات مبنی بر اعطای یک وام قریب الوقوع را باور می‌کند یا نه، او در پاسخ گفت: "اگر اسپانیا همان راه یونان را در پیش گیرد، مسئله برای اتحادیه اروپا بسیار بغرنج و جدی خواهد شد. اقتصاد اسپانیا پنج برابر اقتصاد یونان است. فکر نمی‌کنم کسی اجازه دهد که قضیه به همان سو سوق پیدا کند. این نه به نفع اسپانیا است و نه به نفع هیچ کس دیگر."

"اطمینان کامل"

شاید دلیل این که آقای زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا در جلسه اخیر شورای اتحادیه اروپا از حمایت اعضا برخوردار شد، همین نکته باشد.

او در این نشست با لایحه اصلاح قانون کار که اخیرا به تصویب دولت رسیده بود و نیز مجموعه ۱۵ میلیارد یورویی از تدابیر صرفه‌جویانه که در ماه گذشته به تصویب مجلس رسیده بود، شرکت کرد. در پاسخ، رهبران اتحادیه اروپا و از جمله آنگلا مرکل گفتند که به اسپانیا "اطمینان کامل" دارند.

واکنش روزنامه راست‌گرای ال موندو در این جمله خلاصه شد؛ "مرکل برای زاپاته رو طناب نجات پرت کرد."

روزنامه پوبلیکو هم نوشت: "تمام نهادها و کسانی که از معمولا از وضعیت اقتصادی اسپانیا واهمه دارند، حمایت مطلق خود از توانایی آن را اعلام کرده اند .تنها یک نکته منفی برای زاپاته رو وجود دارد و آن این است که هیچ یک از آنها در انتخابات اسپانیا رای نمی دهند.

این جمله نشان دهنده عدم مقبولیت اصلاحات دولت در کشور است. کارگران بخش دولتی، پیشتر در اعتراض به کاهش حقوقشان اعتصاب کرده بودند.

اتحادیه‌های کارگری همه را به اعتصاب عمومی در ماه سپتامبر فراخوانده‌اند. بنابر نتایج یک نظر سنجی که اخیرا انجام گرفته، میزان محبوبیت دولت ده درصد کمتر از محبوبیت حزب مخالف است.

اما در مقابل شایعات فروپاشی اقتصادی، اقتصاد دانان این نکته را یادآور می‌شوند که بدهی های اسپانیا در مقایسه با میزان رشد ناخالص ملی اسپانیا، نسبتا ناچیز است. آنها همچنین به فروش موفقیت آمیز اوراق قرضه اشاره می کنند.

دیه گو مورنو، اقتصاد دان دانشگاه "کارلوس سوم" مادرید عقیده دارد: "مشکل هنگامی خواهد بود که کسی حاضر به اعطای وام به اسپانیا نباشد، اما در حال حاضر این احتمال، غیرقابل تصور است. این شایعات آشوب‌طلبی محض اند."

شایعات

تقاضا برای خرید اوراق قرضه اسپانیا هنوز قوی است. شمار متقاضیان برای اوراق قرضه بیشتر از تعداد اوراق بود. اما دولت باید بهای بسیار زیادتری را برای گرفتن وام بپردازد. این امر نشان دهنده آگاهی سرمایه‌گذاران از وجود ریسک است.

Image caption آقای اشتراوس کان درست در میانه شایعات اقتصادی از اسپانیا دیدار کرد

اسپانیا آشکارا هیچ کس را در مورد امنیت سرمایه‌گذاری قانع نکرده است.

این هفته یک بانکدار ارشد فاش کرد که موسسات مالی اسپانیا به دلیل ادامه عدم اعتماد به بازارها، با مشکل جمع آوری منابع مالی مواجه هستند. دقیقا به همین دلیل، آقای زاپاته رو سعی در اثبات قوی بودن بانک‌های اسپانیا دارد.

دولت او می خواهد نتایج "آزمون‌های تنش" موسسات مالی اسپانیا را منتشر کند و امیدوار است که حقایق عریان و شفافیت، خط بطلانی بر شایعات و هراس ها بکشند.

روبرت تورنائل، اقتصاددان مقیم بارسلون می‌گوید: "دیدار مدیر صندوق بین‌المللی پول شایعات مبنی بر کوتاهی دولت را فرو می نشاند. با این حال شایعه در بازارهای به شدت حساس فعلی، به سرعت منتشر می‌شوند."

مطالب مرتبط