مراسم شصتمین سالگرد جنگ کره در کره جنوبی برگزار شد

سربازان کره جنوبی
Image caption هنوز در مرز بین دو کره صدها سرباز از دو کشور مستقرند

شصت سال پس از وقوع جنگ در شبه جزیره کره، مراسمی به مناسبت این سالگرد در سراسر کره جنوبی برگزار شده است.

لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی، در سخنرانی خود به این مناسبت در سئول، پایتخت این کشور، از سربازان جنگ کره تجلیل کرد و خواهان برقراری صلح در این شبه جزیره شد.

او همچنین از کره شمالی خواست که به رفتارهای "بی ملاحظه" خود پایان بدهد. رئیس جمهوری کره جنوبی در حالی این سخنان را بیان کرد که ماجرای غرق شدن یکی از کشتی های جنگی کره جنوبی موجب افزایش شدید تنش بین دو کشور شده است.

روز ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ تانک ها و سربازان کره شمالی وارد خاک کره جنوبی شدند و به این ترتیب جنگی سه ساله آغاز شد که ۴ میلیون کشته به جا گذاشت.

سازمان ملل متحد در این جنگ از کره جنوبی حمایت کرد و ایالات متحد آمریکا در راس این حمایت قرار داشت، در حالی که چین و اتحاد جماهیر شوروی سابق از کره شمالی حمایت می کردند.

این جنگ با توافق آتش بس به پایان رسید ولی بین دو کشور هرگز توافق صلحی امضا نشد و به همین دلیل هم از آن زمان تا کنون تنش سیاسی بین دو کشور ادامه داشته است.

با وجود باور عمومی که کره شمالی باعث و بانی این جنگ بود، این کشور هرگز به پذیرش این موضوع تن در نداده است.

تنش بر سر غرق شدن کشتی جنگی کره جنوبی

دو کره در حال حاضر درگیر منازعه برسر غرق شدن یکی از کشتی های جنگی کره جنوبی در نزدیکی مرز دریایی مورد مناقشه دو کشورند.

۴۶ ملوان کره جنوبی در این واقعه که در ۲۶ ماه مارس روی داد، جان سپردند.

در پایان تحقیقات بین المللی که در مورد این واقعه روی داد اینطور نتیجه گیری شد که اژدری که توسط کره شمالی پرتاب شده بود موجب غرق شدن این کشتی شده است. کره شمالی به شدت این موضوع را تکذیب می کند.

تاریخچه جنگ دو کره

در سال ۱۹۵۰ که جهان همچنان می کوشید با پیامدهای جنگ دوم جهانی کنار بیاید، جنگ دیگری در شرق آسیا آغاز شد. این جنگ، بازیگران جنگ سرد را در مقابل یکدیگر قرار داد. در یک سو آمریکا و متحدانش قرار گرفتند و در سوی دیگر اتحاد جماهیر شوروی، چین و کره شمالی.

تخمین های متفاوتی در مورد تعداد تلفات این جنگ ارائه شده اما نظر عمومی این است که ۲ میلیون غیرنظامی کره ای، حدود یک و نیم میلیون سرباز از کشورهای کمونیستی، ۳۰ هزار سرباز آمریکایی، ۴۰۰ هزار سرباز کره جنوبی و ۱۰۰۰ سرباز بریتانیایی در این جنگ جان سپردند.

در طول دو سال از این جنگ سه ساله، دو طرف درگیر در تلاش بودند تا از طریق مذاکره به صلح دست پیدا کنند.

وقتی سرانجام در ۲۷ ژوئیه ۱۹۵۳ توافق آتش بس بین دو کره به امضا رسید هیچکس حدس نمی زد که نزدیک به ۶۰ سال بعد دو کشور از نظر تکنیکی همچنان در حالت جنگ باشند.

کره شمالی و جنوبی هرگز حاضر به امضای توافق صلح نشدند و مرز بین دو کشور هنوز هم مملو از مین، صدها سرباز، توپ و توپخانه است.

مطالب مرتبط