'پیشرفت' در مذاکرات اقتصادی اروپا و آمریکا

Image caption سران گروه ۸ شنبه درباره برنامه اتمی ایران، جنگ افغانستان و تروریسم گفتگو می کنند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مذاکره کشورهای اروپایی با آمریکا درباره کاهش کسری بودجه و ادامه رشد اقتصادی را مثبت ارزیابی کرده است.

او در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو گروه ۸ (هشت کشور بزرگ صنعتی جهان) در شهرک تفریحی موسکوکا در شمال تورنتوی کانادا، این خبر را اعلام کرد.

خشایار مهیم، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به اجلاس موسکوکا می گوید که آمریکا خواهان ادامه تدابیر دولت ها برای ایجاد تحرک در اقتصاد جهانی و نگران سیاست های ریاضتی کشورهای اروپائیست.

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه در پی بروز بحران مالی در یونان به سیاست های ریاضتی برای کاهش هرچه سریع تر کسری بودجه خود روی آورده اند.

سران گروه ۸ شنبه درباره برنامه اتمی ایران و تحریم این کشور، جنگ افغانستان و تروریسم گفتگو خواهند کرد.

خبرنگار بی بی سی فارسی می گوید: " آنچه مشخص است اعضای گروه ۸ در رابطه با برنامه اتمی ایران و تحریم این کشور اختلاف چندانی ندارند و مشکل اصلی آنها اختلاف درباره راه های ایجاد تحرک در اقتصاد جهانیست."

به گزارش خشایار مهیم، اجلاس گروه ۸ به آرامی برگزار شده اما روز جمعه در شهر تورنتو که محل برگزاری اجلاس گروه ۲۰ خواهد بود راهپیمایی اعتراض آمیزی برگزار شد.

او گفت: "حدود دو هزار نفر از اعضای گروه های مختلف مانند آنارشیست ها، کمونیست ها، مخالفان اسرائیل و طرفداران حقوق زنان در پارکی در تورنتو تجمع کردند و به سوی منطقه حفاظت شده اجلاس گروه ۲۰ حرکت کردند که در پی واکنش پلیس متفرق شدند."

"تفاهم متقابل"

صدراعظم آلمان روز جمعه گفت که بین رهبران اروپا و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست های ریاضتی "تفام متقابل" وجود دارد.

آنگلا مرکل پس از دیدار با باراک اوباما گفت: "من تصریح کرده ام که ما به رشد اقتصادی متداوم نیاز داریم و این رشد با سیاست های ریاضتی هوشمند نباید در تضاد باشند."

Image caption مخالفان این اجلاس، از گروه ها و طیف های مختلف هستند

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آمریکایی می نویسد که دیدار روز جمعه باراک اوباما و رهبران کشورهای اروپایی به خوبی پیش رفت و تاکید خانم مرکل بر کاهش کسری بودجه دولت ها، به بروز اختلاف منجر نشد.

هم زمان با سفر آقای اوباما به کانادا، مقام های ارشد کنگره آمریکا در مورد جزئیات طرح اصلاح نظام مالی - بانکی این کشور، توافق کردند.

براساس این طرح، توانایی موسسه های مالی بزرگ برای مشارکت در قراردادهای پرمخاطره، مانند قراردادهایی که منجر به ایجاد بحران اقتصادی جهانی شدند، محدود خواهد شد.

اجلاس گروه ۲۰

باراک اوباما امیدواری کرد اجلاس کانادا به هماهنگی بیشتر این کشورها در زمینه تسهیل رشد اقتصادی، انجام اصلاحات مالی و تقویت اقتصاد جهانی کمک کند.

گروه ۲۰ شامل کشورهای گروه هشت و نیز شماری از کشورهای در حال توسعه از جمله برزیل، هند و آفریقای جنوبی است.

سران گروه ۲۰ نشست دو روزه خود را از شنبه در تورنتو برگزار خواهند کرد.

ایجاد تحرک در اقتصاد جهانی، کمک به کشورهای فقیر و امنیت بین المللی در دستور کار این دو نشست مهم است.

در موسکوکا، توجه اصلی سران گروه ۸ به کمک به کشورهای فقیر است.

اجلاس گروه ۲۰ احیای اقتصاد جهانی، کاهش عدم موازنه تجاری کشورها و اصلاحات بانکی را بررسی خواهد کرد.

کانادا از رهبران هفت کشور آفریقایی و نیز سران هائیتی، جامائیکا و کلمبیا برای شرکت در اجلاس گروه ۸ دعوت کرده است.

کشورهای گروه ۸ روز جمعه موافقت کردند که طی پنج سال آینده پنج میلیارد دلار برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان در کشورهای فقیر هزینه کنند.

استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، این طرح که "ابتکارعمل موسکوکا" نام دارد را پیشنهاد کرده است.

رهبران گروه ۸ در پایان نشست خود در سال ۲۰۰۵ که در اسکاتلند برگزار شد، از کمک ۵۰ میلیارد دلاری خود به کشورهای فقیر خبر دادند.

هجده میلیارد دلار از این مبلغ هنوز اعطا نشده است.

بانک جهانی به تازگی در گزارشی، تلاش برای کاهش شاخص مرگ و میر مادران و نوزادان در آفریقا و جنوب آسیا را "شکننده و غیرمتعادل" عنوان کرده بود.

بعضی از کشورها نظیر هلند که عضو گروه ۸ نیستند و همچنین بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس، از کمک به "ابتکارعمل موسکوکا" خبر داده اند.

بانک جهانی از کشورهای ثروتمند خواسته است به وعده های خود برای کمک به کشورهای فقیر عمل کنند و درباره وضع شکننده این کشورها هشدار داده است.

بحران مالی دو سال گذشته از توانایی کشورهای ثروتمند برای عمل کردن به وعده های خود کاسته است.

مطالب مرتبط