ایران اعزام کشتی کمک رسانی به غزه را لغو کرد

کشتی هلال احمر عازم غزه
Image caption ایران دلیل لغو اعزام کشتی را برخوردهای خشن اسرائیل ذکر کرده است

ایران گفته است که به منظور 'بهانه' ندادن به اسرائیل از اعزام کشتی حامل کمک به مردم غزه صرفنظر کرده و کمک های جمع آوری شده را بدون نام ایران و به شیوه های دیگر ارسال می کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، حسین شیخ الاسلام، دبیر کل "کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین" عصر پنجشنبه سوم تیر (۲۴ ژوئن) در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر رشت گفت که اسرائیل ارسال کمک های بشردوستانه به مردم غزه را "سیاسی" کرده، در حالیکه برای ایران مهمترین مسئله شکستن محاصره غزه است.

دوشنبه گذشته محمد جواد جعفریان، رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی گفته بود که سفر یک کشتی ایرانی حامل اقلام بشردوستانه برای فلسطینیان ساکن نوار غزه که قرار بود پنجشنبه سوم تیر ماه انجام شود، تا یکشنبه ششم تیر ماه به تعویق افتاده است.

وی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا "برخی از ناهماهنگی های بین المللی و تغییر نوع اقلام ارسالی" را علت تاخیر حرکت کشتی ایرانی ذکر کرده بود.

اما اکنون آقای شیخ الاسلام از لغو این سفر خبر داده و دلیل آن را "برخوردهای خشن و غیرانسانی" اسرائیل با کمک های بشردوستانه ذکر کرده است.

وی گفت که اسرائیل طی نامه ای به سازمان ملل متحد اعلام کرده است که حضور کشتی های ایرانی و لبنانی را اعلان جنگ تلقی و با آنها برخورد می کند.

به نظر می رسد اشاره او به هشدار گابریلا شالو، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد باشد که روز شنبه گذشته گفته بود اسرائیل برای جلوگیری از شکستن محاصره غزه توسط کشتی های کمک رسانی، از تمام امکانات خود استفاده خواهد کرد.

شیخ الاسلام افزود: "برای اینکه این بهانه از دست رژیم صهیونیستی گرفته شود، کمک های جمع آوری شده برای مردم مظلوم غزه بدون نام ایران و از شیوه های دیگر به این منطقه ارسال خواهد شد."

دو هفته پیش مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که نخستین کشتی حامل کمک های مردمی این جمعیت به زودی به سوی غزه حرکت می کند و افزوده بود که این کشتی حامل سه هزار تن انواع دارو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی است.

مدیرکل روابط عمومی هلال احمر افزوده بود که یک گروه پزشکی و رسانه ای نیز کاروان کمک های ایران به غزه را همراه خواهد کرد و ضمن درخواست کمک نقدی از مردم، گفته بود که پس از کشتی اول، کشتی دیگری با تعداد زیادی از داوطلبان کمک به غزه و صلح طلبان به سوی این منطقه عزیمت خواهد کرد.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر گفته بود که کشتی های ایرانی حامل کمک های مردمی "متناسب با نیازهای مردم منطقه" بارگیری شده است و تاکید کرده بود که "علیرغم تمام شیطنت های سیاسی برخی کشورها" اعزام این کشتی ها ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط