گرجستان دومین مجسمه استالین را پایین کشید

Image caption گفته می شود مجسمه ای که در گوری پایین کشیده شده است تنها مجسمه بزرگ از استالین بوده که هنوز در همان محلی قرار داشته است که در زمان شوروی سابق

گرجستان در عرض یک هفته دو مجسمه استالین را در دو شهر مختلف این جمهوری پایین آورده است.

اولین مجسمه در شهر گوری قرار داشت که دو روز پیش پایین کشیده شد و دومین مجسمه شب گذشته در شهرستان "تکیبولی" نقل مکان شده است.

مسئولان دولتی در تکیبولی می گویند مجسمه به این دلیل برداشته شده چون قرار است مرکز این شهرستان بازسازی شود.

اما گزارشگران می گویند از آنجایی که این مجسمه مانند اولین مجسمه در نیمه های شب پایین آورده شده است، احتمالا مسئولان می خواسته اند از اعتراضات و توجهات رسانه ای اجتناب کنند.

پیشتر، مجسمه ای بزرگتر و معروفتر، در "گوری"، زادگاه جوزف استالین، برداشته شد. این مجسمه در مقابل موزه ای که به استالین تقدیم شده بود، قرار داشت.

رئیس شورای شهر گوری گفته است که این مجسمه شش متری به داخل موزه منتقل می شود.

او گفت به جای مجسمه استالین بنای یادبودی برای قربانیان جنگ سال 2008 میان گرجستان و روسیه برپا خواهد شد.

در این درگیری نظامی کوتاه مدت، شهر گوری توسط نیروهای روسیه بمباران شد.

در دوره حکومت استالین، میلیون ها نفر در سراسر جماهیر شوروی سابق، کشته یا آواره شدند اما در روسیه هنوز بسیاری او را فردی می دانند که در شکست رژیم نازی آلمان نقش موثری داشته است.

استالین در سال 1878 میلادی متولد شد و هر دو مجسمه پیش از مرگش در سال 1953 به او تقدیم شده بود.

گفته می شود مجسمه ای که در گوری پایین کشیده شده است تنها مجسمه بزرگ از استالین بوده که هنوز در همان محلی قرار داشته است که در زمان شوروی سابق.

بعد از آن که گرجستان در سال 1991 استقلال خود را به دست گرفت، مردم مجسمه های استالین لنین را در سراسر این جمهوری پایین کشیدند اما صدها نفر در گوری تجمع کردند و حاضر نشدند و اجازه دهند مجسمه استالین برداشته شود.

در گرجستان شمار زیادی مجسمه نیم تنه از استالین وجود دارد که برخی از آنها اخیرا و در جریان جشن هایی که در ماه مه امسال به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد شکست نازی ها برگزار شد، پرده برداری شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری ها، دولت گرجستان اکنون گفته است نسل جوانتر این کشور که آرمان های آزادی طلبی غرب را دنبال می کنند، ترجیح می دهند مجسمه های استالین از سطح شهرها برداشته شود.

مطالب مرتبط