مصر عدم صدور مجوز برای کشتی ایرانی به مقصد غزه را تکذیب کرد

کشتی مورد نظر هلال احمر
Image caption مصر اظهارات مقامات ایرانی درباره عدم صدور مجوز عبور برای کشتی هلال احمر را تکذیب کرد

مصر اظهارات مقامات ایرانی در مورد اعزام کشتی امدادرسانی هلال احمر به نوار غزه را تکذیب کرده است.

روز دوشنبه، 7 تیر (28 ژوئن)، به نقل از یکی از مقامات سازمان اداره امور کانال سوئز، وابسته به دولت مصر، گزارش شد که درخواستی از سوی ایران برای صدور مجوز عبور یک فروند کشتی حامل کمک های بشردوستانه هلال احمر ایران برای ساکنان نوار غزه تسلیم این سازمان نشده است.

در روزهای اخیر، مقامات ایرانی درباره اعزام کشتی هلال احمر به سوی نوار غزه نظرات ضد و نقیضی اظهار داشته اند.

روز یکشنبه، خبرگزاری فارس به نقل از علیرضا سادات میر، مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر ایران، نوشت که "در پی ممانعت از صدور مجوز عبور کشتی ایران از کانال سوئز" اعزام این کشتی به سوی غزه به تعویق افتاده است.

بندر غزه در ساحل دریای مدیترانه واقع شده و کشتی هایی که از خلیج فارس عازم این بندر شوند در مسیر معمولی خود از کانال سوئز، که دریای احمر را به دریای مدیترانه متصل می کند، عبور می کنند.

به گفته آقای سادات میر، اعمال محدودیت از سوی دولت اسرائیل برای کمک به غزه و "ممانعت از صدور مجوز عبور کشتی ایران از کانال سوئز" و همچنین محدودیت های بیشتری که اسرائیل برای حمل کمک های ارسالی از ایران در نظر گرفته باعث تصمیم به تعویق اعزام این کشتی شده است.

این مقام هلال احمر ایران گفت که ارسال کمک های هلال احمر به غزه از راه هوایی در دست بررسی اما در مورد مسیر هوایی و فرودگاه مقصد این محموله ها توضیحی نداد.

فرودگاه غزه از زمان حمله هوایی اسرائیل در سال 2001 بسته بوده و پروازی از این فرودگاه صورت نمی گیرد و تنها مسیر ارتباط هوایی با غزه، بدون استفاده از خاک اسرائیل، پرواز به فرودگاه العریش در مصر و سپس سفر زمینی به غزه است.

روز گذشته، اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه ایران نیز به نقل از محمد رضا شیبانی، معاون عربی و مشترک المنافع این وزارتخانه، خبر انصراف ایران از اعزام کشتی به غزه را تکذیب کرد و گفت که "برنامه اعزام کشتی از سوی نهادهای مردمی و غیردولتی جمهوری اسلامی همچنان در دستور کار قرار دارد."

آقای شیبانی گفت ارسال کمک های بشردوستانه از طریق هوا و از مرز مصر با غزه نیز همچنان در دستور کار قرار دارد و افزود "موضوع با مقامات مصری مطرح شده و منتظر اعلام آمادگی مصر برای ورود هواپیماهای کمک رسانی جمهوری اسلامی به مصر هستیم."

مسیر دیگر

در همانحال، محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به خبرگزاری فارس گفته است که "پس از منتفی شدن حرکت کشتی کمک رسانی ایرانی از پندر عباس، کشتی خزر از [دریای] مازنداران به زودی راهی غزه خواهد شد."

Image caption حمله کماندویی به کشتیهای امدادرسانی باعث تشدید فشار جهانی بر اسرائیل شد

وی توضیح داده است که در صورت موافقت روسیه، این کشتی از مسیر دریای خزر، رودخانه ولگا و دریای مرمره عازم دریای مدیترانه می شود و افزود که "روسیه قول ضمنی را برای عبور این کشتی داده است."

این نماینده مجلس افزود که در صورتیکه کشتی اول با موفقیت ماموریت خود را انجام دهد، در مرحله دوم طرح "سی استان، سی کشتی" در دستور کار است که پیگیری خواهد شد.

اظهارات مقامات ایرانی در مورد عزیمت حرکت کشتی های حامل اقلام بشردوستانه از مسیرهای مختلف به سوی غزه در حالی انتشار می یابد که دولت اسرائیل، با وجود کاستن از محاصره اقتصادی نوار غزه، همچنان بنادر این بخش از سرزمین های فلسطینی را به روی کشتیرانی بین المللی مسدود کرده است.

اسرائیل گفته است که کشتی های حامل اقلام ارسالی برای نوار غزه می توانند در بنادر اسرائیل پهلو بگیرند و محموله خود را، به استثنای اسلحه و مواد مورد استفاده در تولید تسلیحات، از طریق خاک اسرائیل برای غزه ارسال کنند.

نوار غزه در ساحل دریای مدیترانه واقع شده و تنها با مصر و اسرائیل هم مرز است، و به همین دلیل، راه ورود زمینی به این منطقه منحصر به عبور از گذرگاه های مرزی اسرائیل و یا مصر با آن است.

پس از حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی های حامل اقلام بشردوستانه برای ساکنان غزه، دولت مصر موافقت کرد گذرگاه مرزی رفح با غزه را که در حدود سه سال گذشته معمولا بسته بوده، بازگشایی کند.

پس از خروج یکجانبه اسرائیل از نوار غزه در تابستان سال 2005، قرار شد این گذرگاه با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا و ماموران تشکیلات خودگردان فلسطیتی فعالیت کند.

در سال 2007، جنبش اسلامگرای حماس ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی را از غزه اخراج کرد و اداره امور این بخش از سرزمین های فلسطینی را در دست گرفت که به خروج ناظران اتحادیه اروپا و بسته شدن گذرگاه رفح منجر شد.

در هفته های اخیر، هلال احمر و برخی مقامات جمهوری اسلامی به تبلیغات گسترده ای در مورد اعزام دست کم یک کشتی حامل اقلام بشردوستانه به غزه دست زدند و از جمله اعلام داشتند که دهها هزار نفر به عنوان داوطلب کمک به مردم غزه نام نویسی کرده اند.

هفته گذشته، یک عضو جمعیت جوانان هلال احمر از گردهمایی های گسترده ای برای تبادل نظر پیرامون چگونگی کمک به غزه سخن گفت.

در خبری دیگر در همین زمینه، ابوالحسن فقیه، رئیس جمعیت هلال احمر ایران، در مصاحبه با خبرگزاری مهر در روز دوشنبه از "تاخیر در حرکت کشتی" ایرانی به سوی غزه سخن گفته و آن را به "هراس رژیم صهیونیستی" از ارسال کمک مردمی ایران و لبنان نسبت داده است.

مطالب مرتبط