انتقاد شدید اوباما از جینتائو بر سر کره شمالی

اجلاس گروه هشت
Image caption دیدار باراک اوباما با هو جینتائو در حاشیه اجلاس گروه هشت در کانادا بود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید در جریان ملاقات با هو جینتائو، رهبر چین از سیاست این کشور در قبال کره شمالی به شدت انتقاد کرده است.

آقای اوباما که در حاشیه اجلاس گروه بیست با رهبر چین ملاقات کرده بود گفت به آقای هو گفته است که چین باید بین نشان دادن خویشتن داری و نادیده گرفتن عمدی اتفاقات، تفاوت قائل شود.

باراک اوباما از سازمان ملل متحد و چین درخواست کرده به خاطر "رفتار ستیزه جویانه" کره شمالی این کشور را تحت فشار قرار دهند.

آقای اوباما گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد باید تضمین دهد که جامعه بین المللی رفتار خصومت آمیز کره شمالی را تحمل نخواهد کرد.

هشدار رئیس جمهوری آمریکا یک روز پس از آن داده شده که رهبران گروه هشت، که در کانادا تشکیل جلسه داده بودند، با صدور بیانیه ای آنچه را که غرق یک کشتی جنگی کره جنوبی توسط کره شمالی، خوانده شده به شدت محکوم کردند.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن نیز می گوید در جریان ملاقات با هو جینتائو، از وی خواسته غرق کشتی کره جنوبی را محکوم کند.

آقای اوباما در حاشیه اجلاس گروه بیست در کانادا همچنین با رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار کرد و در مورد حمایت قاطع آمریکا از کره جنوبی به وی اطمینان داد.

کره شمالی گفته است در واکنش به آنچه که آنرا دشمنی آمریکا می خواند، تسلیحات هسته ای بازدارنده خود را تقویت خواهد کرد.

خبرنگار بی بی سی می گوید از اظهارات کره شمالی چنین برمی آید که این کشور قصد ساختن بمب هیدروژنی را دارد.

شکایت کره شمالی

در تحولی دیگر، کره شمالی آمریکا و کره جنوبی را متهم کرده که تسلیحات سنگین را به دهکده پانمونجوم، که در مجاورت منطقه غیر نظامی در مرز دو کره قرار دارد، انتقال داده اند.

خبرگزاری کره شمالی گفته است در صورتی که این تسلیحات بیرون برده نشود، تدابیر نظامی جدی برای مقابله با وضعیت اتخاذ خواهد شد.

نیروهای آمریکایی می گویند در حال بررسی این گزارش هستند.

مطالب مرتبط