هواپیمای اسرائیلی اجازه عبور از حریم هوایی ترکیه را نیافت

Image caption بنا به گزارش ها آقای اردوغان در جریان اجلاس تورنتو گفته پس از وقایع ماه گذشته دولتش برنامه ممنوعیت ورود هواپیماهای نظامی اسرائیل را آغاز کرده است

به دنبال جلوگیری از ورود یک هواپیمای نظامی اسرائیل به حریم هوایی ترکیه، دفتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که هواپیماهای نظامی اسرائیل اجازه ندارند بر فراز آسمان این کشور پرواز کنند.

ظاهرا این کار در تلافی حمله ارتش اسرائیل به کاروان دریایی امدادرسانی برای غزه و کشته شدن 9 فعال ترک تبار صورت گرفته است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، تائید کرده است که به دنبال حمله اسرائیل به کشتی های مذکور در تاریخ 31 مه، کشورش ممنوعیتی را علیه پرواز هواپیمای نظامی اسرائیل در آسمان ترکیه به اجرا درآورده است.

مقامات دولت ترکیه گفته اند اجازه ورود هواپیماهای نظامی اسرائیلی به حریم هوایی ترکیه مورد به مورد رسیدگی و تائید یا انکار می شود.

در گذشته، هواپیماهای نظامی اسرائیل از آسمان ترکیه برای انجام تمرین های خود استفاده می کرده اند. اما ترکیه اکنون گفته است که برنامه های نظامی مشترک با اسرائیل را بازنگری و خرید تجهیزات نظامی از اسرائیل را متوقف می کند.

مقام های اسرائیل گفته اند پروازی که اجازه نیافته از ترکیه عبور کند، حامل افسران ارتش این کشور به لهستان بوده است. آنها قصد داشته اند از اردوگاه تاریخی آشوویتس دیدن کنند و خلبان هواپیما وادار شده است از مسیری دیگر پرواز را انجام دهد.

هواپیماهای نظامی ملزم هستند پیش از انجام هر پرواز تقاضا کنند به آنها اجازه داده شود از حریم های هوایی کشورها عبور کنند.

خبر منع هواپیمای نظامی اسرائیل از پرواز بر فراز آسمان ترکیه، ابتدا در روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت گزارش شد. این روزنامه نوشت هواپیمای باربری نظامی، که بیش از صد افسر ارتش را به آشوویتس می برده، اجازه نیافته از حریم هوایی ترکیه عبور کند.

در حاشیه اجلاس سران گروه بیست که در تورنتو کانادا برپاست، خبرنگاری از نخست وزیر ترکیه پرسیده است که آیا منع هواپیمای مذکور از پرواز بر فراز آسمان ترکیه ارتباطی با حمله به کاروان دریایی داشته است یا نه.

Image caption کمیته تحقیقی اسرائیل بررسی حمله به کاروان کمک برای غزه را آغاز کرده است

بنا به گزارش آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه، رجب طیب اردوغان در پاسخ به این خبرنگار تائید کرده است که دولتش پس از وقایع ماه گذشته ممنوعیت پروازهای نظامی اسرائیل را آغاز کرده است.

پروازهای تجاری توسط شرکت های هواپیمایی اسرائیلی همچون گذشته از حریم هوایی ترکیه عبور می کنند.

تحقیق اسرائیل در باره حمله

کمیته تحقیقی اسرائیلی که حمله کماندوها به کشتی مرمره آبی، یکی از شش کشتی حامل کمک های بشردوستانه برای غزه را مورد بررسی قرار می دهد، نخست وزیر اسرائیل را برای پاسخ دادن به سوالات این کمیته فرا خواهد خواند.

در جلسه افتتاحیه این تحقیقات جیکوب تورکل، قاضی سابق دیوان عالی اسرائیل، گفت شخصیت های مهم نظامی و سیاسی جزو اولین کسانی خواهند بود که باید در برابر این کمیته شهادت دهند.

اسرائیل تحت فشار متحدان خود اوایل ماه جاری میلادی هیئتی سه نفره را معرفی کرد که وظیفه این تحقیقات را در اسرائیل بر عهده دارند. دو ناظر خارجی نیز در جلسات تحقیقی شرکت دارند.

مطالب مرتبط