اردوگاه تابستانی کودکان در غزه به آتش کشیده شد

غزه
Image caption در این حمله که هنوز کسی مسئولیت آنرا بر عهده نگرفته، به کسی آسیبی وارد نشده است

مردان مسلح نقابدار در نوار غزه یک اردوگاه تابستانی ویژه کودکان را که توسط سازمان ملل متحد اداره می شده است، به آتش کشیده اند.

این واقعه به دنبال حمله مشابهی در ماه مه صورت گرفته که یک اردوگاه تابستانی دیگر تحت اداره سازمان ملل در آن هدف قرار گرفته بود.

شماری از بنیادگرایان اسلامی سازمان ملل متحد را به عنوان نمادی از غرب می بینند و ادعا می کنند که در اردوگاههای تابستانی، دختران و پسران اجازه برقراری ارتباط دارند. ادعایی که سازمان ملل متحد آن را رد می کند.

مهاجمان بعد از بستن دست و پای نگهبان اردوگاه، میز و صندلی ها و سایر وسایل و تجهیزات را به آتش کشیدند.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند در حمله به اردوگاه ساحلی که نیمه شب یکشنبه صورت گرفت، حدود ۲۵ مرد مسلح دست داشتند.

در این حمله که هنوز کسی مسئولیت آنرا بر عهده نگرفته، به کسی آسیبی وارد نشده است.

بعد از حمله مشابهی که ماه گذشته علیه یک اردوگاه تابستانی سازمان ملل در شهر غزه صورت گرفت، یک گروه اسلامگرا که تا آن زمان شناخته شده نبود، مسئولیت حمله را بر عهده گرفت.

جان گینگ، رئیس آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی در سازمان ملل (انروا) این حمله را اقدامی " بزدلانه و نفرت انگیز" خوانده و آنرا محکوم کرده است. او گفت " این اقدام نمونه ای دیگر از افراط گرایی رو به افزایش در نوار غزه است و شاهدی دیگر بر ضرورت ایجاد تغییراتی فوری در وضع موجود."

وعده سازمان ملل

به گفته مسئولان آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی در سازمان ملل اردوگاه آسیب دیده بازسازی خواهد شد. آنها گفته اند که ۱۲۰۰ اردوگاه تابستانی سازمان ملل به کار خود ادامه خواهند داد.

حدود ۲۵۰ هزار کودک فلسطینی ساکن غزه در سه ماهه تابستان در این اردوگاهها به فعالیتهای ورزشی و هنری از جمله شنا و تئاتر می پردازند.

جنبش حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، حمله قبلی را که در ۲۳ مه صورت گرفت، محکوم کرده بود.

خبرنگار بی بی سی در غره می گوید برخی در غزه معتقدند که حملاتی از این دست که عده زیادی مرد مسلح در آن دست دارند، بدون کمک و همکاری حماس امکان پذیر نیست.

به غیر از اردوگاههای تابستانی سازمان ملل متحد اردوگاههای مشابه دیگری هم در غزه موجود است که جنبش حماس آنها را اداره می کند.

یک سخنگوی حماس در غزه گفت مهاجمانی که اردوگاه تابستانی سازمان ملل را مورد حمله قرار دادند، دستگیر و زندانی خواهند شد.