بازداشت دو متهم اصلی پرونده 'قتل' وکیل معروف در گواتمالا

Image caption دو متهم از بستگان مقتول هستند

پلیس گواتمالا می گوید دو برادر را به اتهام کمک به یک وکیل دادگستری معروف برای سازماندهی قتل خودش، بازداشت کرده است.

مقتول، رودریگز روزنبرگ که وکیلی شناخته شده بود، پیش از اینکه کشته شود، در پیام ویدیویی رئیس جمهوری گواتمالا را مسوول قتل احتمالی خود اعلام کرده بود.

پلیس دوشنبه (۲۸ ژوئن) دو برادر بنام های فرانسیسکو و خوزه والدس پایز را به اتهام استخدام یک قاتل حرفه ای برای کشتن این وکیل دستگیر کرد.

بازرسان سازمان ملل متحد در ماه ژانویه امسال اعلام کردند که آقای روزنبرگ برنامه قتل خود را با کمک دو متهم از پیش طراحی کرده بود.

بر اساس گزارش آنها، او از بیماری افسردگی رنج می برد و هدفش این بود که افکار عمومی را به قتل هایی که در گواتمالا اتفاق می افتد اما عوامل آنها شناسایی نمی شوند جلب کند.

آقای روزنبرگ قبل از اینکه در ماه مه ۲۰۰۹ میلادی هدف گلوله قرار بگیرد، ویدیویی ضبط کرده بود که در آن آلواره کلوم، رئیس جمهوری گواتمالا را مسوول ترور احتمالی خود اعلام می کند.

پلیس گواتمالا از دسامبر گذشته در پی بازداشت دو متهم که از بستگان مقتول هستند، بود.

بازرسان سازمان ملل متحد می گویند که مقتول به متهمان گفته بود که به یک قاتل حرفه ای نیاز دارد تا فردی که قصد اخاذی از او دارد را بکشد.

گفته می شود متهمان شخص ضارب را پیدا کردند و بر اساس راهنمایی مقتول به او گفتند که هدف خود را در چه زمانی و چه مکانی از پای درآورد.

بازرسان بین المللی می گویند آقای روزنبرگ خود در زمان و مکان تعیین شده حاضر شد تا اینکه کشته شود.

کارولس کاسترسانا، رئیس تیم بازرسان بین المللی در ماه ژانویه گفت معتقد است که مقتول از بیماری افسردگی رنج می برده و می خواسته است توجه افکار عمومی را به پرونده های متعدد قتل که عوامل آنها هیچگاه دستگیر نشده اند، جلب کند.

جولی لوپز، خبرنگار بی بی سی در گواتمالا می گوید اتهام هایی که مقتول پیش از مرگ در پیام ویدیویی مطرح کرده بود بحران سیاسی بزرگی برای دولت ایجاد کرد.

به گفته او، رئیس جمهوری گواتمالا از اتهام های وارد تبرئه شد، اما این اتهام ها اختلافی جدی در کشور بجای گذاشته است و بسیاری از مردم فکر می کنند که دو متهم اصلی این پرونده بیگناه هستند.

دادگاه روز پنجم ژوئیه روند محاکمه آنها را آغاز خواهد کرد.