لبنان یک "جاسوس اسرائیل" را دستگیر کرد

Image caption لبنان از آوریل 2009 طرح دستگیری مظنونان جاسوسی در این کشور را آغاز کرد

شربل نحاس، وزیر مخابرت لبنان روز سه شنبه (29 ژوئن)، گفت مردی که به جاسوسی برای اسرائیل متهم شده، دستگیر شده است.

آقای نحاس گفت این مرد متهم است که برای بیش از پانزده سال به اسرائیل اطلاعات می داد. او به عنوان تکنسین در یکی از شرکت های مخابراتی مهم این کشور کار می کرده است.

از شرکت های مخابراتی در لبنان که در زمینه ارائه خدمات تلفن همراه فعالیت دارند، دو شرکت این امکان را داشته اند که به اطلاعات حساس و مخفی دسترسی پیدا کنند.

لبنان در سال 2006 درگیر جنگ خونین با اسرائیل شد، در سال گذشته نیز چند نفر دیگر به دلایل مشابه، دستگیر شده اند.

از آوریل سال 2009، مقام های لبنان دهها نفر را که به همدستی با اسرائیل متهم شده اند و بیش از هر چیز ظن آن می رفت اطلاعات محرمانه در باره جنبش اسلامی حزب الله لبنان توسط آنها درز کرده باشد، دستگیر کرده اند.

دولت لبنان گفته است که دستگیری ها، بخشی از عملیاتی است که این کشور برای از هم پاشیدن شبکه های جاسوسی به اجرا در آورده است.

دولت اسرائیل در باره دستگیری اخیر ابراز نظر نکرده است.

آقای نحاس به بی بی سی گفت دستگیری مذکور چند روز پیش انجام گرفته است.

ماها بارادا، گزارشگر بی بی سی در بیروت، گفت وزیر مخابرات لبنان گزارش های محلی را که گفته اند مرد دستگیر شده یکی از مقام های ارشد در یک شرکت مخابراتی بوده، انکار کرده است اما گفته مرد متهم می توانسته به اطلاعات حساس دسترسی داشته باشد.

لبنان و اسرائیل هنوز هم رسما در وضعیت جنگی بسر می برند.

در لبنان افرادی که جاسوس شناخته شوند و تشخیص داده شود که به کشته شدن لبنانی ها کمک کرده اند، با حکم حبس ابد با اعمال شاقه یا مرگ مواجهند.

مطالب مرتبط